Home / News / HABER / DÜNYA / Newsweek dergisi Hz. Muhammed’i (SalAllahu Aleyhi VeSellem) koronavirüsle mücadelede örnek gösterdi

Newsweek dergisi Hz. Muhammed’i (SalAllahu Aleyhi VeSellem) koronavirüsle mücadelede örnek gösterdi

Amerikan haber dergisi Newsweek’in internet sitesinde yayınlanan yazıda, Hz. Muhammed SalAllahu Aleyhi VeSellem‘in salgın hastalıklara karşı tavsiyeleri örnek gösterildi.

Sosyoloji, İslam ve Hıristiyanlık üzerine araştırmalarıyla bilinen akademisyen Dr. Craig Considine tarafından kaleme alınan ve Newsweek’ta yayınlanan yazı “Yalnızca Duanın Gücü Tek Başına Koronavirüs Gibi Bir Salgını Durdurabilir Mi? Muhammed Peygamber (SalAllahu Aleyhi VeSellem) Dahi Bunun Aksini Düşünüyordu.” başlığını taşıyor.

Dünyanın koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemlere değinen Considine, bundan tam 1300 yıl önce, Hz. Muhammed SalAllahu Aleyhi VeSellem‘in salgınlara karşı aldığı ve alınmasını nasihat ettiği önlemlere yazısında yer verdi.

Considine, Hz. Muhammed SalAllahu Aleyhi VeSellem‘in salgın hastalıklara karşı aldığı önlemlere ve temizliğin önemine dair şu hadislerini yazısına taşıdı:

– Eğer bir beldede salgın olduğunu duyarsanız buraya girmeyin, bulunduğunuz bir beldede salgın olursa da oradan ayrılmayın.

– Temizlik imanın bir parçasıdır.

– Uyandığınız zaman, yemek yedikten önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

– Tedavi olun. Allah, yaşlılık haricinde dermansız bir hastalık yaratmamıştır.

– Hz. Muhammed (SalAllahu Aleyhi VeSellem) bir gün, devesini bağlamayan ve Allah’a tevekkül ettiğini söyleyen bir bedeviye şöyle söylemiştir: ‘Deveni bağla, ondan sonra tevekkül et.’

Dünya çapında patlak veren koronavirüs salgını sonrasında karantina ve sosyal izolasyon önlemleri tavsiye edilmiş, insanların özellikle kişisel temizliklerine önem vermeleri gerektiği vurgulanmıştı.

(Considine’in kaynağını belirtmeden aktardığı hadisler, yazıdaki metne göre tercüme edilmiştir.)

Kaynak: Mepa News, Newsweek

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir