Home / News / HABER / DAVA / Rus mahkemesi 7 Kırımlı Müslümanın tutukluluk süresini uzattı

Rus mahkemesi 7 Kırımlı Müslümanın tutukluluk süresini uzattı

Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubu’ndan yedi Kırım Tatarının tutukluluk süresi uzatıldı.

Rusya’nın Askeri Temyiz Mahkemesi, Rusların Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubu’ndan yedi Kırım Tatarının tutukluluk süresini uzattı. Aynı dava çerçevesinde yargılanan sekizinci Kırım Tatarı Server Mustafayev’in duruşmasının ise sağlık durumundan dolayı ertelendiği bildirildi.

Duruşmanın kapalı bir şekilde gerçekleştiğini ifade eden ve duruşmadan önce bazı Kırım Tatarlarının sağlık durumundan şikayet ettiğini bildiren avukat Ayder Azamatov, “Müvekkillerimiz sabah saat 7’de tutukevinden çıkarıldı yaklaşık saat 10.00 gibi mahkemeye getirildi. Mahkeme saat 11.00’de başladı. Sağlık durumları ile ilgili sorular sormuştum onlara… Ernes Ametov öksürdüğünü, baş ağrısının bulunduğunu söyledi. Server Mustafayev ise 37,6 ateşiyle tutukevinden çıkarıldığı ve mahkemeye gönderildiğini anlattı.” diye bildirdi.

Avukat, mahkemenin ambulans çağırmaya izin verdiğini, gelen sağlık görevlisinin Kırım Tatar siyasi tutsakların ateşini ölçtükten sonra bazılarına ateş düşürücü iğne yaptığını ve ayrıca Server Mustafayev’in kendisine koronavirüs testinin yapılmasını talep ettiğini kaydetti.

Mahkemenin, Server Mustafayev’in itiraz dilekçesini inceleyeceği tarihi 23 Mart olarak belirlediğini ifade eden avukat, diğer siyasi tutsakların tutuklama sürelerinin uzatılmasına karşı verilen itiraz dilekçelerin reddedildiğini bildirdi.

6 KIRIMLI MÜSLÜMAN EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı.

Süleyman Asanov’un “terör faaliyetlerini organize etme”, diğer 5 Kırım Tatarının ise “terör faaliyetlerine katılma” suçundan yargılanacağını duyuruldu.

21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenlendi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

Evlerinde yasa dışı arama yapılan Server Mustafayev ve Edem Smailov’un, arama sonrasında Akmescit’e götürüldüğü bildirildi. Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü.

Ajanslar

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir