Home / News / HABER / DÜNYA / ‘Rusya ateşkese rağmen İdlib’e saldırı hazırlığında’

‘Rusya ateşkese rağmen İdlib’e saldırı hazırlığında’

Rusya tarafından yapılan açıklamalar, Rusya’nın sivil alanlara yönelik başlatacağı yeni saldırı dalgasını meşrulaştırma girişimi olarak yorumlandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İdlib’deki muhalif grupların ‘ateşkesi yeniden toparlanmak ve silahlanmayı artırmak için kullandığını ve hükmet güçlerine ait mevzilere yeniden karşı operasyonlar düzenlediğini’ iddia etti.

Rusya tarafından yapılan açıklamalar, Rusya’nın sivil alanlara yönelik başlatacağı yeni saldırı dalgasını meşrulaştırma girişimi olarak yorumlandı.

6 Mart’ta Türkiye ile Rusya arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından İdlib’de ateşkes ilan edilmesi kararlaştırılmıştı.

Ateşkes süresince Rusya ve İran destekli Esed rejiminin sivil alanlara yönelik saldırıları tamamen sona ermedi.

Rusya, aynı zamanda bölgedeki muhalif gruplar arasında IŞİD mensuplarının bulunduğu iddiasını da aktardı. Bölgedeki muhaliflerin İdlib’de IŞİD’in yayılmasına karşı önlem aldığı ve IŞİD hücrelerine sıklıkla güvenlik operasyonları düzenledikleri biliniyor.

Şarkul Evsat’ın haberine göre, Rusya Dışişleri tarafından yapılan açıklamanın devamında, “Şiddet ve terör yolunu izleyen insanların uyruğu ne olursa olsun, işledikleri suçlardan yargılanmaları gerekir. Sadece iki olası seçenek var; silahlı direniş gösterdiklerinde ya teröristleri ortadan kaldırmak ya da onları yasalara uygun şekilde yargılamak. Yargılamanın yapılması, dışarıdaki meslektaşlarımızla olan temaslarımızda diplomatik çabalarımızın temel odağını oluşturuyor” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı’nın uyarıları, M4 Karayolunda ilk Türk-Rus ortak devriye güzergahının, muhaliflerin devriyeye engel olması nedeniyle kısaltılmasının ardından geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin 5 Mart’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlediği zirvede, İdlib’de gerginliğin düşürülmesi hedefiyle ateşkesin uygulanması, ortak devriyelerin yapılması ve müşterek koordinasyon merkezinin kurulması yönünde kararlar almıştı.

Rusya’nın İdlib’de siyasi ve askeri amaçlarını ateşkes yoluyla gerçekleştirememesi halinde İdlib’de sivillere yönelik yeni bir saldırı dalgası başlatabileceği ifade ediliyor.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir