Home / News / HABER / DÜNYA / Güney Afrikalı Müslümanlar, sosyal mesafe gözeterek cuma namazı kıldı

Güney Afrikalı Müslümanlar, sosyal mesafe gözeterek cuma namazı kıldı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde, koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Müslümanlar evlerde sosyal mesafeyi koruyarak cuma namazı kıldı.

Yaklaşık 59 milyon nüfusa sahip ülkede 1 milyonu aşkın Müslüman yaşıyor.

Güney Afrikalı 44 yaşındaki İmam Muhammed, “Kovid-19 nedeniyle sokağa çıkmak yasak ve toplu halde cuma namazı kılamıyoruz.” diyerek komşularıyla bir araya gelip, sosyal mesafeyi de dikkate alarak namaz kıldıklarını söyledi.

Aynı zamanda hafız olan Muhammed, “Güney Afrikalı Müslümanlar olarak ev ev ayrılıyoruz ve her cuma ortak kullanım alanlarını mescide çevirip, namazlarımızı kılmaya devam ediyoruz.” diyor.

Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.Yeshiel Panchia

“Teravih namazı farz değil, ama kılmak isteyen evime gelebilir”

Ramazan ayının yaklaştığını ve teravih namazlarını da bu şekilde kılmak istediklerini dile getiren Muhammed, “Teravih namazı farz olmadığı için insanları ortak alanda toplamak istemiyoruz. Ancak namazlarımı evimde kılacağım ve evimin kapısı teravih namazı kılmak isteyen herkese açık olacak.” diye konuştu.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde iki bin 600 kişide Kovid-19 tespit edilirken, ölü sayısı 48’e yükseldi. Sokağa çıkma yasağının ise mayısa kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir