Home / News / HABER / DÜNYA / New York’ta Toplu Mezarlar Kazılıyor

New York’ta Toplu Mezarlar Kazılıyor

Salgına bağlı ölümlerin tüm eyaletlerden daha fazla olduğu ve son üç gün içinde yaşanan can kaybının rekor sayılara ulaştığı New York’ta yetkililer, Hart Adası’nda toplu mezar kazımında görevlendirmek üzere işçi alımına başladı.

Bronx yakınlarındaki Hart Adası’nda bulunan kimsesizler mezarlığı, 19. yüzyıldan beri yoksullar ve kimsesizlerin defnedildiği bir yer.

Bronx’un doğu kıyısında yer alan ve karadan ulaşımı olmayan adada mahkumlar cenaze işlerinde çalışıyor, haftada 25 defin işlemi gerçekleşiyordu. Ancak salgınla birlikte adaya defnedilenlerin sayısı hızla artmaya başladı.

Cenaze işlerinden sorumlu Jason Kersten, Hart Adası’na haftada 5 gün boyunca günde ortalama 20 cenazenin defnedildiğini kaydediyor.

Ceset torbasının içinde ahşap tabutlara konulan cenazeler, vinç yardımıyla kazılan dev çukurlara yan yana yerleştiriliyor. Her tabutun üzerine ölen kişinin adı büyük harflerle yazılıyor.

Hart Adası’ndaki cenaze yoğunluğunu karşılayabilmek için taşeron işçilerin alındığını söyleyen yetkili, yeni çukurların kazılması gerekebileceğini aktardı.

Güvenlik ve sağlık nedeniyle mahkumların mezarlıkta çalışmasına salgın boyunca izin verilmiyor. Cansız bedenler, kent merkezinde morg görevi gören soğutucu tırlarla adaya getiriliyor.

Yetkililer, ölenlerin her birinin otopsi raporunu hazırlamanın zaman alacağını, ancak son can kayıplarının salgına bağlı olduğunu düşündüklerini söyledi.

Hart Adası’nın can kayıplarının artması ve şehir merkezindeki morg kapasitesinin yetersiz kalması durumunda geçici morg olarak kullanılması da gündemde.

Kent genelindeki morgların kapasitesi 800 ila 900 arasında sınırlı. Hastanelere yönlendirilen 40 ayrı soğutucu tırın kapasitesi ise 4 bin. Hart Adası’nın güneyindeki Randall Adası’nda da morg görevi gören boş soğutucu tırlar park halinde bekletiliyor.

Resmi verilere göre son 24 saat içinde 10 bin yeni vakanın saptandığı New York’ta salgında hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık 7 bin.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir