Home / News / HABER / Pompeo: “Batı Şeria’nın İlhakı Konusunda Kararı “İsrail” Verecek”

Pompeo: “Batı Şeria’nın İlhakı Konusunda Kararı “İsrail” Verecek”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak edip etmeme kararını Yahudi varlığının vereceğini söyledi. Washington’un konuyla ilgili görüşünü işgalcilere özel olarak ileteceğini belirten Pompeo’nun bu sözlerine Filistinliler’den tepki geldi.

Dışişleri Bakanı Pompeo, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Batı Şeria’nın ilhakı konusunda nihai kararı “İsrailliler” verecek. Bu “İsrail’in kararı. Biz onlarla yakın çalışarak konuyla ilgili görüşlerimizi özel olarak paylaşırız” ifadelerini kullandı.

Mike Pompeo, Benyamin Netanyahu ve siyasi rakibi Benny Ganz’ın olağanüstü ulusal hükümet kurmak üzere Pazartesi günü imzalamış oldukları anlaşmadan duyduğu memnuniyeti ifade etti, İşgal edilen bölgede seçimlerin dördüncü kez yapılmasının kimsenin çıkarına olmayacağını düşündüğünü söyledi.

İmzalanan koalisyon anlaşmasında, yeni kurulacak hükümetin barış ve bölgesel istikrar için çabalayacağı belirtilmekle birlikte, işgalcilerin egemenliğini işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Yahudi yerleşimlerini kapsayacak şekilde genişletme planlarını hayata geçirebileceği de ifade ediliyor.

Böyle bir adım Yahudi varlığının1967 savaşında işgal ettiği ve şu anda işgal ordusu kontrolunda bulunan toprakları fiilen ilhak etmesi yani kendi sınırlarına katması anlamına gelecek. Koalisyon anlaşması, ABD’nin yeşil ışık yakması halinde, Netanyahu’nun 1 Temmuz’tan itibaren planı uygulamaya koyabileceğini belirtiyor.

Mahmud Abbas: “Böyle bir adım atılması halinde elimiz kolumuz bağlı durmayız”

Dışişleri Bakanı Pompeo’nun açıklamasını sert bir dille kınayan Filistin lideri Mahmud Abbas, Yahudi varlığının Batı Şeria topraklarını ilhak etmesi halinde, İsrail ve ABD ile anlaşmaları geçersiz kabul edeceklerini söyledi.

Mahmud Abbas, “Amerikan ve “İsrail” hükümetleri dahil olmak üzere uluslararası ilgili tarafları, İsrail’in topraklarımızı ilhak ettiğini açıklaması halinde elimiz kolumuz bağlı durmayacağımız konusunda bilgilendirdik” dedi.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir