Home / News / HABER / DÜNYA / Trump: S. Arabistan ve Rusya petrol üretimini kısacak

Trump: S. Arabistan ve Rusya petrol üretimini kısacak

ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimini 10 milyon varil azaltmasını beklediğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile telefonla yaptığı konuşmanın ardından, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimini yaklaşık 10 milyon varil düşürmelerini beklediğini söyledi.

Trump, sosyal paylaşım platformu Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, söz konusu üretim kısıntısı miktarının günlük olup olmadığı konusunu belirtmedi. Trump, Prens Muhammed’in Rusya Devlet Başkanı Putin ile fiyat savaşı konusunu konuştuğunu söyledi.

Trump, sonraki tweet’inde üretim kısıntısının “15 milyon varile kadar çıkabileceğini” belirtti.

Trump, “Herkes için iyi (HARİKA) haber” dedi.

Beyaz Saray bu tweet’ler konusunda yorumda bulunmaktan kaçındı.

Ancak Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı’nın veliaht prens ile konuşmadığını söyledi. Ve Suudi Arabistan üretim kısıntısını teyit etmedi, bunun yerine, devlet medyasına göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nu (OPEC) “acil toplantıya” çağırdı.

Ham petrol fiyatları Trump’ın açıklaması sornası New York’ta yüzde 35 kadar yükseldi.

Eğer Trump’ın bahsettiği 10 milyon varillik kısıntı gün bazında yapılacaksa, bu Moskova ve Riyad’ın üretimlerini yaklaşık yüzde 45 düşürmesi anlamına geliyor. Daha önce görülmemiş olan bu miktar piyasalarda kuşku ile karşılandı.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir