Home / News / HABER / DÜNYA / ABD Rusya ile operasyon iddialarını yalanladı

ABD Rusya ile operasyon iddialarını yalanladı

ABD, ABD ile Rusya arasında Suriye’de askeri operasyon düzenlenmesi iddialarını yalanladı

Beyaz Saray, ABD’nin Rusya ile şu anda Suriye’de herhangi bir askeri operasyon düzenlemediğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, ABD ile Rusya arasında Suriye’de askeri operasyon düzenlenmesi iddialarına ilişkin soruları da cevapladı.

İki ülkenin Suriye’de askeri operasyon yapılmasına yönelik anlaşmaya ulaştığına dair haberleri gördüklerini vurgulayan Earnest, “Şu anda ABD, Rusya ile askeri operasyonlar ne gerçekleştiriyor ne de koordine ediyor.” açıklamasında bulundu.

“Bir anlaşmanın sağlanabileceğine dair bazı spekülasyonlar olduğunu biliyorum” diye Earnest, “Ancak bunun gerçekleşeceği belirsiz.” diye konuştu.

Earnest, Rusya’nın Suriye’deki nüfuzunu kullanması noktasında ciddi kararlar vermesi gerektiğini dile getirerek, “Onlar ordusunu Esad rejimini desteklemek için mi yoksa radikallerin peşinden gitmek için mi kullanacağına karar vermek zorundalar. Bizim açımızdan, her ikisini yapamazsınız.” dedi.

Washington Post gazetesinin bugün yayınladığı belgeye göre, ABD yönetimi beş yıldır devam eden Suriye iç savaşının çözümü için Rusya’ya bir teklif sundu. Suriye’de ortak hedeflerin bombalanması çağrısını içeren teklif, emir komuta merkezlerinin oluşturulup, ortak hareket edilmesini kapsıyor. Ürdün’ün başkenti Amman’da kurulması önerilen merkezlerde ABD ve Rusya askerlerinin bir arada çalışması öneriliyor.

Belgede, Suriye’de IŞİD ve El Nusra hedeflerinin vurulması ve iki ülkenin istihbarat tecrübesini birleştirerek hava harekatlarıyla bu örgütlere saldırma önerileri yer alıyor.

Suriye’de ABD, Rus ve İran Çıkmazı!

Ayrıca...

El Ezher ve Vatikan’dan koronavirüse karşı ‘ortak dua’

El-Ezher Şeyhi Dr. Ahmed et-Tayyib ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus dün koronavirüs (Kovid-19) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir