Home / News / HABER / TÜRKİYE / Rusya’dan dönen Şimşek : Yeni bir sayfa açılıyor

Rusya’dan dönen Şimşek : Yeni bir sayfa açılıyor

CNN Türk’ten Hande Fırat’ın sorularını yanıtlayan Şimşek şunları söyledi:

  •  Şimşek: Türk-Rus işbirliğini kriz öncesi döneme döndürmek istiyoruz

    Dün Rusya’dan çok yoğun bir gün yaşadık. Çok uzun süren bir toplantı yaptık. Üst düzeyde görüşmelerimiz oldu. Maliye Bakanlarına bir ziyaretim oldu.

  • Rusya’daki atmosfer son derece olumlu. Normalleşme süreci hızlanacak. Rusya ile yeni bir sayfa açılıyor. Ruslar yapıcı, iyi niyetli ve destekleyici.
  • Tarifelere hemen izin verdiler. Ama Rusya’dan gelenlerin çoğu charter seferlerle yapılıyor. Bizden güvenlik için bir takım talepleri oldu. Bu konuda ülkemize davet ettik.
  • Rusya ile olan ilişkilerin zirve yapıldığı dönemde 100 milyar dolarlık bir hedef konulmuştu, bunun üzerine daha yüksek bir gelecek kuralım dedik.
  • Bizim için önemli olan ihracat… Bu konuda da uçak krizinden önce inişli çıkışlı bir ilişkimiz vardı. Bu süreçte hızlanacak. Önlemleri yerinde görmeleri için Rusları davet ettik. Bazı sektörlerde Türk firmalarının çalışma yasağının kaldırılmasını istedik.
  • Vize uygulamalarının hızlı bir şekilde normalleştirilmesini istedik, biraraya geleceğiz.
  • Enerji Rusya açısından önemli bir alan. Bu projelerin önünde bir engel yok. Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nde sorun olmadığını Rusya’ya ilettik. Rusya’da teknik altyapı hazırladık, kararlar liderlere kaldı.Darbe girişimi başarılı olsaydı kaos olurdu, ülke 30 yıl geriye giderdi. Dışarıdan ahkam kesenler bunu hiç düşünmüyor. Bu memleket nasıl bir badireyi atlattı onu düşünmüyorlar.

 

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir