Home / News / HABER / DÜNYA / ABD ile Hindistan; Çin ve Pakistan’a karşı anlaştı

ABD ile Hindistan; Çin ve Pakistan’a karşı anlaştı

ABD Dışişleri Bakanı, dün Washington’da savunma bakanlarının yaptığı askeri anlaşmanın hemen ardından bu gün resmi ziyaret için Hindistan’a gitti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry resmi temaslarda bulunmak için geldiği Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ile görüştü.

Pakistan’a karşı kullanmak üzere ABD üslerini kullanma anlaşması yapan Hindistan ABD ile savunma paktı imzaladı. ABD’nin ise Güney Çin denizinde artan Çin tehdidine karşı Asya’da kendine müttefik arayışında Hindistan’da kendine yol aradığı belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Hintli mevkidaşı Manohar Parrikar Çin’in büyüyen askeri atılganlık kaygıları karşı savunma bağları güçlendirme çabaları kapsamında dün anlaşma imzalandı.

Resmi yapılan açıklamada antlaşmanın ABD’nin Hindistan’da yeni üs kurması ve asker konuşlandırmasını kapsamadığı belirtildi.

İki taraf da birbirlerinin askeri üslerine erişim sağlamayı kapsayan anlaşmayı dün Washington’da imzaladı. Kerry’nin Hindistan ziyareti bu anlaşmadan hemen bir gün sonra gerçekleşiyor.

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir