Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / ÖSO: Çatışmalara ara verildi

ÖSO: Çatışmalara ara verildi

ABD’li yetkililer, Türkiye’nin Cerablus’ta YPG güçleri ile savaşmamak üzere anlaşmaya vardığı öne sürdü. Özgür Suriye Ordusu ise ateşkes iddialarını redderek, çatışmalara ara verildiğini belirtti.
Özgür Suriye Ordusu’nun üst düzey komutanları YPG ile herhangi bir anlaşmanın olmadığını açıkladı. Reuterse konuşan komutan, “YPG ile ateşkes söz konusu değil. Bir süreliğine ara verildi” diyerek, askeri operasyonların kısa süre sonra yeniden başlayacağını belirtti.

Anlaşmayla ilgili çok farklı kaynaklardan, farklı açıklamalar geliyor.  SkyNews Arabia, anlaşmaya göre YPG’nin Fırat Nehri’nin doğusuna çekileceğini ve TSK’nın Cerablus’tan Azez’a doğru 15 km ilerlemesine izin verileceğini iddia ediyor. El Arabiya ise, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel’in Kürt güçlerinin büyük bölümünün Fırat Nehri’nin doğusuna çekildiğini söylediğini duyurdu.

ABD Merkez Komutanlığı sözcüsü John Thomas, “Son birkaç saatte tüm tarafların birbirlerine karşı ateşi keserek IŞİD tehdidine odaklanacakları konusunda teminat aldık” dedi. Askeri yetkili, “Bu geçici bir anlaşma ve gelecek birkaç gün içinde somut hale gelmesini umuyoruz” diye konuşmuştu.

TSK’dan ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir