Home / News / HABER / DÜNYA / NYT: Türklerin çoğu darbeden ABD’yi sorumlu tutuyor

NYT: Türklerin çoğu darbeden ABD’yi sorumlu tutuyor

ABD’nin en saygın gazetelerinden New York Times, Türklerin büyük çoğunluğunun 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminin arkasında ABD olduğu konusunda birleştiğini ve bunun gelecekte daha büyük bir ABD düşmanlığına dönüşebileceğini yazdı.

New York Times (NYT) gazetesi, ‘Türklerin hepsi bir konuda hemfikir: Darbe girişiminin arkasında ABD var” başlıklı yazısında toplumun farklı kesimlerinden insanların görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak bir konuda birleştiğini yazdı. Türkiye’de büyük çoğunluğun darbe girişiminden ABD’yi sorumlu tuttuğunu belirten gazete, bir Türk gazetesinin Twitter üzerinden yaptığı ankette, katılımcıların yüzde 69’unun CIA’in darbecilere destek verdiğini düşündüğünü ortaya çıkmasını da örnek olarak gösterdi. NYT haberinde, bu teorinin çok yaygınlaştığı ve ABD Başkanı Barack Obama dâhil üst düzey ABD’li yetkililerin inkâr açıklaması yapmak durumunda kaldığı hatırlatıldı.

‘DAHA BÜYÜK BİR ABD DÜŞMANLIĞINA DÖNÜŞEBİLİR’

Darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’nün yöneticisi Fethullah Gülen’in yıllardır ABD’de oturduğu ve iade taleplerini ABD’nin yokuşa sürdüğü kanısının Türkiye’de yaygın olduğunu belirten gazete, eğer Gülen teslim edilmezse Türklerin ortak bir ABD düşmanlığında birleşebileceğine de vurgu yapıldı.

Gazete, bu konuda Türkiye’den çeşitli görüşlere de yer verdi. Örneğin Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden yardımcı doçent Akin Unver, “Türkiye’de ne zaman şok edici ve korkutucu bir olay yaşansa toplumun ortak refleksi bunun arkasında komploların yattığı şeklindedir” dedi.

İstanbul’da market sahibi 48 yaşındaki Haluk Taylan’ın görüşüne yer veren gazete, Taylan’ın “Bu işin arkasında ABD’nin olduğundan şüphem yok. ABD derin devleti ve CIA” dediğini aktardı.

Garson Osman Arsan ise “Eğer ABD Gülen’i bize vermezse karşılıklı ilişkilerimiz sona erecek” derken mühendis Bekir Karabulut ise “Şu anda somut bir kanıt olmasa da darbenin arkasında ABD’nin olduğunu düşünmek çok mantıklı. Çünkü yıllardır iç işlerimize karışmak ve Gülen’i desteklemekten geri durmadılar” dedi.

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir