Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / İşgalci ‘İsrail’den ‘Filistin topraklarına el koymayı meşrulaştırma’ yasası

İşgalci ‘İsrail’den ‘Filistin topraklarına el koymayı meşrulaştırma’ yasası

İşgalci yahudi varlığı ‘İsrail’ sözde meclisi Knesset’te Filistinlililerin özel mülkü olan arazilere inşa amacıyla el konulmasına imkan tanıyan yasa tasarısının hazırlık okumasının onaylanması daha fazla toprağa el konulmasına yol açacağı belirtildi.

İsrail meclisi Knesset’teki Filistin asıllı İsrail vatandaşlarının oluşturduğu, meclisteki sandalye sayısının yaklaşık yüzde 11’ini elinde bulunduran Ortak Arap Listesi’nden yayımlanan yazılı açıklamada, yasa tasarısının hazırlık okumasının onaylanmasından endişe duyulduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Sağcı hükümet ve siyonist yerleşim yöntemi bölgeyi uçurumun eşiğine getirdi. Hükümet adil barış süreci ufkunu kapatıyor.” denilerek, yasa tasarısı “toprak yağmalama ve adil çözümü tasfiye etme” olarak nitelendi.

‘Kanun tasarısı vatan toprağını da yağmalamayı amaçlıyor’

Bu yasa tasarısının amacının Filistin davasını sonlandırmak ve Filistin halkının bağımsızlık şansını yok etmek olduğu vurgulanırken, “Faşist sağcı hükümet işgal suçlarını meşrulaştırıyor. Irkçı kanunun kılıfı altında kalan vatan toprağını da yağmalamayı amaçlıyor. Uluslararası kanunla çelişen, demokratik olmayan ve suç teşkil eden yerleşim yeri kanunu için mecliste oylamaya giderek demokrasiyi kullanıyor.” denildi.

Filistinlilere ait daha fazla araziye el konulmasına yol açar

AA muhabirine konuşan Filistin yönetimi Yerleşim Birimleri Dosyası Sorumlusu Gassan Dağlas, dün hazırlık okuması onaylanan bu yasa tasarısının meclisten geçmesi halinde iki devletli çözüm imkanını bitireceğini söyledi.

Dağlas, bu yasanın küçük Yahudi yerleşim birimlerini kalıcı büyük Yahudi yerleşim yerine dönüştüreceğini, Batı Şeria’da Filistinlilere ait daha fazla araziye el konulmasına yol açacağını kaydetti.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir