Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Kırım’da 2 Hizb-ut Tahrir davalısı daha kliniğe götürülüyor

Kırım’da 2 Hizb-ut Tahrir davalısı daha kliniğe götürülüyor

Muslim Aliyev’in ardından Refat Alimov ve Arsen Cepparov da cezalandırıcı psikiyatrik muayeneye tabi tutulacak.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesinde bulunan Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde düzenlenen aramalar sonrasında “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında tutuklanan Refat Alimov ve Arsen Ceparov’un da zorunlu şekilde bugün psikiyatrik muayeneye gönderildiğini bildirdi.

Kırımlı siyasi tutuklu Vadim Siruk’un eşi Anna Bogaçeva Facebook sayfasında konuyla ilgili, “Bugün Refat Alimov ve Arsen Cepparov’un psikiyatrik muayene için kliniğe götürülecekleri belli oldu. Cuma günü Arsen’in bacağına ameliyat yapıldı, daha tam olarak narkozdan çıkmadığında gereken tedavi yapılmadan geri tutukevine, normal koğuşa gönderdiler” dedi.

Bilindiği gibi, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta şehrinde ve bölgesinde sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında gözaltına alınan Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov, Muslim Aliyev, Refat Alimov ve Arsen Ceparov olmak üzere 6 Kırımlı Müslüman hakkında zorunlu psikiyatri muayenesi yapılması kararı verildiği bildirilmişti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

Kırım’daki Rus mahkemesi tarafından, 12 Şubat’ta yapılan duruşmada, sözde “terör eylemlerinde” bulunmakla ilgili dava kapsamında gözaltına alınan 4 gencin tutuklu kalmalarının gerekçesi olarak, tanıklara baskı yapabilecekleri veya gizlenebilecekleri ileri sürülerek evlerinde bulunmalarının mümkün olmaması gösterilmişti. Böylece mahkeme Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in tutuklu kalmalarına karar verdi.

18 Nisan tarihinde, Rus kolluk kuvvetlerinin, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramaların düzenlendiği, aramalar sonrası iki Kırım Tatarı Refat Alimov ve Arsen Ceparov’un tutuklandığı bildirilmişti. Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, genç adamların Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütünün üyesi olmakla suçlanarak gözaltına alındığını açıkladı.

Temmuz ayının sonunda Kırımlı Müslümanların avukatı Aleksandr Popkov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Refat Alimov işgalciler tarafından “tehlikeli tutuklular” olarak kabul edilerek Akmescit nezarethanesinin “tehlikeli tutukluların” bulunduğu bölümüne sevk edildiğini bildirdi.

Son olarak Akmescit’in Kiev Bölge Mahkemesi, 5 Eylül tarihinde yaptığı duruşmada Kırımlı Müslümanların tutukluluk sürelerini 8 Aralık 2016 tarihine kadar uzattı. İlgili mahkeme kararına verilen itiraz dilekçeler de Rus mahkeme tarafından reddedildi

QHA

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir