Home / News / HABER / DÜNYA / ‘Rakka konusunda Türk müttefiklerimizle dirsek teması halindeyiz’

‘Rakka konusunda Türk müttefiklerimizle dirsek teması halindeyiz’

ABD Başkanı Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi McGurk, Türkiye ile ‘dirsek temasında’ olduklarını belirtti.

Ürdün’ün başkenti Amman’da basın toplantısı düzenleyen ABD Başkan Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Washington ile Ankara’nın ‘danışma içinde’ olacaklarını belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’ın dünkü sürpriz ziyaretini de değerlendiren McGurk, Rakka operasyonuyla ilgili olarak “Türk müttefiklerimizle dirsek teması halindeyiz, Genelkurmay Başkanımız da bu nedenle bugün Ankara’da” dedi.

‘HER KONUDA HEMFİKİR OLAMAZLAR AMA ÖLDÜRÜCÜ BİR DÜŞMANI PAYLAŞIYORLAR’

“Bunun olabildiğince koordine içinde olmasını istiyoruz. Sahada farklı güçlerin bir karışımı olacak. Elbette ki her konuda anlaşamayacaklar ama ortak bir nokta ve öldürücü bir düşmanı paylaşıyorlar” diyen McGurk, Rakka operasyonu kapsamında kentin izole edilme sürecinin başladığını da belirtti.

“Ne Suriye’de ne Irak’ta ne de dünyanın başka bir yerin örgütün sığınağının olmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini de kullanan McGurk, Rakka’nın IŞİD’den temizlenmesi için operasyonların aşama aşama ilerleyeceğine dikkati çekti.

‘IŞİD’İN SURİYE’NİN GÜNEYİNE ULAŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Ürdün sınırının korunması meselesine değinen de McGurk, “Ürdün’e sınırını IŞİD’den koruması için yardımcı olacağız. Örgütün Suriye’nin güneyine ulaşmasına izin vermeyeceğiz. Ürdün güvenliği önceliklerimiz arasında” diye konuştu.

McGurk, üç ABD askerinin Cafr bölgesindeki Kral Faysal Askeri Hava Üssü girişinde çıkan çatışmada hayatını kaybetmesine ilişkin de konunun soruşturma aşamasında olduğunu ve bu olayın Ürdün’le ilişkilerini etkilemeyeceğini kaydetti.

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir