Home / News / HABER / DÜNYA / “Suriye meselesinde Erdoğan’la tekrar çalışmalıyız”

“Suriye meselesinde Erdoğan’la tekrar çalışmalıyız”

ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, “Suriye meselesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir” dedi.

Tillerson, Trump tarafından aday gösterildikten sonra ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde senatörlerin dış politika ile ilgili sorularını yanıtladı.

Ortadoğu’da ABD’nin ‘liderliğinin’ bittiği yönündeki bir soruya cevap veren Tillerson, ABD’nin bölgede tekrar söz sahibi olabilmesi için ‘müttefikleriyle ve dostlarıyla’ tekrar çalışması gerektiğini söyledi.

Tillerson, “Atmamız gereken ilk adım bölgedeki geleneksek müttefiklerimiz ve dostlarımızla tekrar çalışmak olmalıdır. Tekrar geri döndüğümüzü onlara gösterip bir planımızın olduğunu anlatmalıyız. Şu anda bulunduğumuz noktada hiçbir şey yapamayız” dedi.

Suriye’de, Türkiye, Rusya ve İran’ın politikalarının önemli bir yeri olduğunu belirten Tillerson şunları söyledi:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir. Bölgede ABD’nin eksikliğinde kaygılandı ve yüzünü Rusya’ya döndü. Rusya kalıcı bir müttefik değildir. Rusya’nın kalıcı bir müttefik olmadığını açıkça göstermek gerekiyor. Türkiye’nin müttefiki ABD’dir.”

Tillerson, bölgede atılması gereken ikinci adım olarak Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele etmek gerektiğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın gitmesi gerektiğini belirten Tillerson, IŞİD’le mücadele ve Esad’a karşı mücadele etmenin bazı noktalarda çatıştığını belirtti. Tillerson, “Esad’dan sonra ne geleceğine karar vermeliyiz” diye konuştu.

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir