Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Tunus’ta ‘sakıncalılar listesi’ndeki öğrencilerden eylem

Tunus’ta ‘sakıncalılar listesi’ndeki öğrencilerden eylem

Devrik lider Bin Ali döneminden “sakıncalılar listesi”ndeki öğrenciler, memuriyet talebiyle gösteri yaptı

Tunus’un devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali rejimine muhalif eylemlerde bulunan eski öğrenciler, o dönemden bu yana “sakıncalılar listesi”nde bulunup devlet memurluğuna alınmamaktan dolayı eylem düzenliyor.

Başkent Tunus’ta yer alan Habib Burgiba Caddesi’nde toplanan ve İçişleri Bakanlığına yürümek isteyen eski “sakıncalı” öğrenciler ile kendilerini engellemeye çalışan güvenlik güçleri arasında arbede yaşadı. Bu sırada bazı göstericiler hafif yaralandı.

774 MUHALİFİN İŞE ALINMASI İÇİN ANLAŞMA İMZALANDI AMA UYGULANMADI

Protestocular arasında bulunan açlık grevinde olanların genel koordinatörü Hasan Esvedi, yaptığı açıklamada, Habib es-Sıyd hükümeti döneminde 774 muhalifin işe alınmasıyla ilgili anlaşma imzaladıklarını ancak bunun uygulanmadığını ifade etti.

SORUN POLİSLE DEĞİL SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMEYENLERLE

Tunus İnsan Hakları ve Sivil Toplum ile Anayasal Kurumlar Arası İlişkiler Bakanı Bin Garbiyye tarafından uygulanmadığını söyleyen Esvedi, sorunlarının polisle değil sözünü yerine getirmeyenlerle olduğunu vurguladı.

Çoğunluğu Tunuslu Öğrenciler Konfederasyonuna bağlı olan eski “sakıncalı” öğrencilerden bir grup, Konfederasyon Merkezi’nde açlık grevine devam ediyor. Edinilen bilgide sayılarının 12’ye ulaştığı bildirilen eylemcilerin, isteklerinin yerine getirilmemesi durumunda bu akşamdan itibaren eylemlerini ölüm orucuna çevirecekleri belirtildi.

Bin Ali dönemindeki rejime karşıt eylemleriyle “sakıncalılar listesi”nde olduğu belirtilen ve memuriyete alınmayan öğrencilerden 774’ü Habib es-Sıyd hükümetiyle 18 Ocak 2016’da yapılan anlaşmayla 6 ay içinde memuriyete atanmaları yönünde bir anlaşma imzalamıştı.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir