Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / TSK: Ruslarda koordinatlar vardı

TSK: Ruslarda koordinatlar vardı

El Bâb’da Türk askerinin Rus bombardımanıyla vurulmasıyla ilgili Kremlin açıklama yaptı. Açıklamada, “Ne yazık ki ordumuz, teröristleri bombalarken Türk partnerlerimizin verdiği koordinatlara göre yönlendirildi ve bu kasıtsız bombardıman gerçekleşti” denildi. Kremlin’in ardından TSK’dan gelen açıklamada “09 Şubat 2017 tarihinde uçakla vurulan unsurlarımız takriben 10 günden beri aynı noktada bulunmaktadır. 8 Şubat’ta unsurlarımızın bulunduğu noktanın koordinatları iletilmiştir” ifadesi kullanıldı.

El Bâb’da Türk askerinin Rus bombardımanıyla vurulmasıyla ilgili Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov açıklama yaptı. Açıklamada, “Ne yazık ki ordumuz, teröristleri bombalarken Türk partnerlerimizin verdiği koordinatlara göre yönlendirildi ve bu kasıtsız bombardıman gerçekleşti. Türk birlikleri o koordinatlarda olmamalıydı” denildi. Peskov ayrıca, “Koordinatların belirlenmesinde koordinasyon eksikliği var” diye de belirtti.

Kremlin’in açıklamasının ardından TSK da açıklama yaptı:

“Suriye’de icra edilen harekât kapsamında birliklerin birbirlerine zarar vermesinin önlenmesi maksadıyla; iki ülke arasında 12 Ocak 2017 tarihinde imzalanan ve yaklaşık olarak bir aydır yürürlükte olan mutabakat doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından harekâta ilişkin bilgiler Rus muhataplarla düzenli ve karşılıklı olarak paylaşılmaktadır.

09 Şubat 2017 tarihinde uçakla vurulan unsurlarımız takriben 10 günden beri aynı noktada bulunmaktadır. Son olarak 8 Şubat 2017 tarihinde Rusya Federasyonu birliklerinin kontrolünde bulunan bölgeden, dost unsurların bulunduğu noktaya bir roket atılması üzerine, unsurlarımızın bulunduğu noktanın koordinatları son olarak aynı gün akşam saat 23.11’de Humeymim’de bulunan Harekât Merkezindeki sorumlu personele tekrar iletilmiştir. Aynı saatlerde Ankara’daki Rus Silahlı Kuvvetleri Ataşesi, Genelkurmay Başkanlığı karargâhına davet edilerek unsurların bulunduğu noktaların daha önce de verilen koordinatları bir kez daha elden kendisine verilmiştir.”

TSK’dan önce açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, “Kremlin’in açıklamaları dün (Perşembe) karşılıklı yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin görüştüler. Bunun bir kaza olduğunu, duydukları üzüntüyü en açık şekilde ifade ettiler. Bundan sonra benzer kazaların yaşanmaması için gerekli koordinasyon, birlikte çalışmak için de her türlü tedbir alınacak. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gâzilerimize acil şifâlar diliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ise, olayın araştırıldığını söylemişti. Kurtulmuş, “İlk bilgiler koordinasyon yanlışlığı, yanlış bir koordinasyon, herhangi bir şekilde maalesef istem dışı meydana gelmiş bir olaydır. Bütünüyle bir kazadır ilk bilgilere göre ama bunun nasıl vuku bulduğu, bu aradaki koordinasyon meselesinin nasıl bu kadar atladığı ortaya konulacaktır. Oradaki mücadelede anlaşılıyor ki çok daha yakın bir koordinasyona ihtiyaç var” diye konuşmuştu.

Genelkurmay Başkanlığı Perşembe günü, Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Türk askerlerinin bulunduğu bir binanın Rusya’ya ait bir savaş uçağı tarafından IŞİD’e yönelik hava harekâtı sırasında “kazaen” vurulduğunu ve üç askerin şehit olduğunu duyurmuştu. Olayda biri ağır olmak üzere 11 Türk askeri de yaralanmıştı.

Bunun üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı başsağlığı dilemek için aramıştı.

Rus uçağının 24 Kasım 2016’da düşürülmesinden sonra kopan ve karşılıklı hamlelerle normalleşme sürecine giren iki ülke ilişkileri Suriye’deki savaşın gidişatı üzerinde de önemli bir role sahip. Türkiye ve Rusya’nın genelkurmay başkanlıkları sürekli koordinasyon halinde.

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir