Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / ABD’nin Özel Temsilcisi McGurk, Erbil’de

ABD’nin Özel Temsilcisi McGurk, Erbil’de

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’u kabul etti.

IKBY’nin Başbakanlık resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Barzani, McGurk ve beraberindeki heyetle Erbil’deki Başbakanlık Konutu’nda bir araya geldi.

Görüşmede, Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonu, IKBY’ye yönelik iç göç ile bölgedeki siyasi gelişmeler ele alındı.

Görüşmede Barzani, Erbil-Bağdat arasında kördüğüm haline gelen sorunların çözümüne ilişkin ABD’nin verdiği destekten dolayı McGurk’e teşekkür ederek, Erbil-Washington ilişkilerinin daha da güçlenmesi dileğinde bulundu.

IKBY’nin, Irak’taki terör olaylarından kaçan birçok iç göçmene ev sahipliği yaptığını hatırlatan Barzani, özellikle son birkaç ayda Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonunda çıkan çatışmalarda yaralanan Irak ordusuna bağlı yaklaşık 35 bin askerin Erbil’de tedavi edildiğini ancak Irak merkezi hükümetinin bu konuda yeterli destek sunmadığını kaydetti.

Açıklamaya göre McGurk de görüşmede, terör olaylarından evlerini terk edip IKBY’ye sığınan iç göçmenlerin durumunu yakından takip ettiklerini belirterek, ülkesinin Erbil’e hem askeri hem de insani yardımlarının devam edeceğini vurguladı.

Erbil-Washington ilişkilerine de değinen McGurk, her iki taraf arasında güçlü ilişkiler bulunduğunu ve bunun daha da güçlenmesini temenni ettiklerini bildirdi.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir