Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Barzani: “Bundan sonra Irakla iki komşu ülke olacağız”

Barzani: “Bundan sonra Irakla iki komşu ülke olacağız”

IKBY Başkanı Barzani, bağımsızlık referandumunu planladıkları gibi yarın yapacaklarını açıkladı. ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, “anayasaya aykırı” referandumun düzenlenmesi halinde bölgede karışıklık çıkabileceği uyarısı yaptı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık referandumunu planladıkları gibi yarın yapacaklarını açıkladı.

Mesud Barzani, “Sadece bağımsızlık yoluyla güvenliğimizi sağlayabiliriz” dedi.

ABD Bağdat Büyükelçiliği’nden ‘referandum’ uyarısı

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, “anayasaya aykırı” referandumun düzenlenmesi halinde bölgede karışıklık çıkabileceği uyarısı yaptı

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) yarın “anayasaya aykırı” referandumu düzenlemesi halinde bölgede karışıklık çıkabileceği uyarısında bulundu.

Büyükelçiliğin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Irak’taki ABD vatandaşlarını, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de bağımsızlık referandumunu düzenlemesi halinde çıkabilecek muhtemel karışıklığa karşı uyarıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Olası bir duruma karşı, ABD’nin Irak’taki diplomatik misyonunun sınırlanacağı bilgisine yer verilen açıklamada, “Özellikle ABD vatandaşları, Irak merkezi hükümeti ve Kürdistan Bölgesi arasındaki tartışmalı bölgelerde seyahat etmekten kaçınmalıdır.” uyarısı yapıldı.

IKBY’DEKİ TARTIŞMALI REFERANDUM KARARI

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran’da siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylül’de Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde referandum yapacaklarını duyurmuştu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, IKBY’nin tek taraflı referandum kararının “anayasaya aykırı” olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını söylemiş, Irak Federal Mahkemesi de aynı gerekçeyle referandumun geçersiz olduğuna ve durdurulmasına karar vermişti.

ABD ise büyük tartışmalara neden olan referandum kararı hakkında “seçilen yolun çok riskli olduğunu” kaydederek kararın ivedi bir şekilde iptal edilmesini istemişti.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir