Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Endonezya’da Hizb-ut Tahrir’e yasak girişimi

Endonezya’da Hizb-ut Tahrir’e yasak girişimi

Endonezya hükümeti Hizb-ut Tahrir’i yasaklamak için harekete geçti.

Endonezya Siyasi, Hukuk ve Güvenlik İşleri Koordinasyon Bakanı Wiranto, gazetecilere yaptığı açıklamada, küresel halifeliği savunan Hizb-ut Tahrir Endonezya’nın (HTI), çoğulcu devlet ideolojisine ve anayasaya karşı faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

Örgüt hakkında dava açıldığını belirten Wiranto, “HTI’nın faaliyetleri, açıkça toplumda bölünme ve çatışmalara neden oldu. Bu faaliyetler devletin bütünlüğünü tehdit ediyor.” dedi.

Endonezya Ulema Konseyi (MUI) Dış İlişkiler Sorumlusu Muhyiddin Junaidi de örgütün diğer ülkelerde de yasaklandığını ve birçok ülkede kara listeye alındığını anımsatarak, “HTI, Rusya, Suudi Arabistan ve Libya gibi birçok ülkede yasaklanmıştır. Özellikle Rusya’da HTI üyesi olduğu belirlenenler doğrudan tutuklanmaktadır. Nedeni, HTI’nın bu ülkelerin yasalarına uygun olmayan faaliyetler yürütmesidir.” diye konuştu.

Endonezya’nın da kendi yasaları doğrultusunda hareket ettiğine işaret eden Junaidi, “Endonezya’nın çoğulcu devlet ideolojisini benimseyen Pançasila ilkesi vazgeçilmezdir. HTI, bu ilkeye karşı faaliyetler yürütmez ise sorun olmaz.” ifadesini kullandı.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir