Home / News / HABER / DÜNYA / Mülteciler evlerinden kaçtı, ama şimdi soğuktan kaçamazlar

Mülteciler evlerinden kaçtı, ama şimdi soğuktan kaçamazlar

Her gün çatışma ya da zulüm yüzünden evlerinden kaçmak zorunda kalan 37.000 insanla, evsiz, vatansız ve yerinden edilmiş kişilerin sayısı katlanarak artıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki 384 yerden 74 milyon ölümün analizini yapan son bir araştırma, soğuk havanın 1985 ve 2012 arasındaki dönemde sıcak havanın 20 katından daha fazla insan öldürdüğünü buldu.

“Geldiğimde hayatla savaşıyordum, tamamen yalnızdım, herkes tarafından terk edildim – aşk yok, aile yok, garip bir ülkede yalnız. Sağlığımızla mücadele ediyoruz; göçmenlik statümüzle mücadele ediyoruz; hiç paramız yok. Depresyon beni öldürüyor gibi geliyor. Ama şimdi ailem olan insanlarla tanıştım . Seninle ilgileniyorlar; geçmişinizden, dinden, ırkınızdan bağımsız olarak. Herkese minnettarım. Ve ben ölmek istemiyorum. Yaşamak istiyorum.”
-Busayo, Nijeryalı bir mülteci

Leeds’teki Busayo kendisine yabancı bir ülkede hayatta kalmak için mücadele ediyor. Kendi köyünde Boko Haram’ın şiddet tehdidinden korktuğu için, erkek çocuğuyla anavatanı olan Nijerya’dan kaçmak için zor kararlar verdi.

Her gün çatışma ya da zulüm yüzünden evlerinden kaçmak zorunda kalan 37.000 insanla, evsiz, vatansız ve yerinden edilmiş kişilerin sayısı katlanarak artıyor. Busayo gibi bu insanların çoğu kendilerini hayatla mücadele ederken buluyorlar.

Evlerinden kaçan yerinden edilmiş kişilerin çoğunluğu, Suriye’deki 6.5 milyon iç göç etmiş kişilerin güvensizlik ve çatışmanın yaşamlarını büyük ölçüde etkilediği gibi ülke sınırları içinde kalıyor. BMMYK, dünyadaki mültecilerin yüzde 84’ünün gelişmekte olan ülkeler tarafından barındırıldığını, yani ülkelerinin sınırlarından kaçmayı başaranların bile yoksulluğa karşı savunmasız kaldıklarını tespit etti.

İngiltere gibi gelişmekte olan ülkelerde, hayat hala çok zor olabilir. Sığınmacıların Birleşik Krallık’ta çalışmasına izin verilmemektedir ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için günde 5 sterlinden fazla para verilmemektedir. Busayo, kendisi ve çocuğuna çok az şey sağlamaya çalışan bu insanlardan biri. Sığınma süreci yıllar sürebilir ve insanlar Yarl’ın Ahşap Göçmen Kaldırma Merkezi gibi yerlerde bile süresiz olarak gözaltına alınabilirler.

Dünyanın dört bir yanındaki 384 yerden 74 milyon ölümü analiz eden son bir araştırma, soğuk havanın 1985 ve 2012 arasındaki dönemde sıcak havanın 20 katından daha fazla insan öldürdüğünü tespit etti. Kış, özellikle geçici barınaklardaki ve mülteci kamplarındaki insanlar için kelimenin tam anlamıyla bir katil olabilir.

Bangladeş mülteci kampı Cox’un Bazar’ında yaşayan 1 milyon Rohingya (Arakanlı) mülteci, 5 milyon Suriyeli mülteci, 5.5 milyon Filistinli mülteci ve 2 milyonun üzerinde yerinden edilmiş Yemenli bulunuyor.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir