Home / News / HİZB-UT TAHRİR / BASIN AÇIKLAMALARI / Kostantiniyye’nin Fethinin Yıldönümü

Kostantiniyye’nin Fethinin Yıldönümü

Bize ulaşan bu büyük yıldönümü nedir? Bizans’ın ilk başkentini, azim İslam Devleti’nin başkentine dönüştüren bu yıldönümü nedir?  Bu imkân nedir? Bu açık zafer nedir? Genelde Müslümanların, özelde ise Fatihlerin kerameti nedir?

Fetihten yaklaşık iki yüz yıl önce Moğollar İslam ülkelerini işgal ettiler, buraları ele geçirdiler ve Halifelerini öldürdüler; zira Abbasi Halifesi Mutasım 1258 yılında öldürüldü, yaklaşık iki milyon Müslüman öldürüldü, Hilafet’in başkenti Bağdat ele geçirildi, kadınlar, erkekler ve çocuklar katledildi. Nitekim Allah, Kutuz, Baybars ve kardeşleri gibi kahraman savunucuları hazırlayıncaya kadar zillet üzerine zillet yaşandı. 

Moğol saldırılarından önce, kahraman Selahaddin onları durdurana ve Müslümanları savunana kadar Müslümanlara felaketler yaşatan Haçlı Seferleri oldu. 

Hepimiz tarih okuyor ve Abbasi Devleti’nin sonunda başına neler geldiğini biliyoruz; nitekim yeryüzündeki kurtlar tarafından darba, ölüme, parçalanmaya ve horlanmaya maruz kaldık. Zira en iyi halimiz saldırı değil savunma haliydi.

Allah’a verdikleri sözde duran adam gibi adamlar gelinceye kadar İnsanlar ümmete, hor, alaycı ve aşağılama gözüyle bakıyorlardı. Nitekim büyük bir metanetin, sabrın ve mücadelenin ardından önce Osmanlı Devleti’ni kurdular. Böylece Müslümanlar, Daru’l İslam’a geri döndüler. Zira Osmanlı Devleti,  içerisinden Roma Devleti’nin ilk başkentini Hilafet Devleti’nin başkenti yapan azim Osmanlı Sultanı Muhammed Fatih’in çıktığı muhlis ve takvalı mümin nesillerin bu devleti inşa etmesinin ardından bütün zaferlerin yapı taşı ve başlangıcı oldu. Dolayısıyla bu Osmanlı Devleti sayesinde savunma halinden saldırı ve başta Kostantiniyye’nin fethi olmak üzere fetihler haline geçtik.   

Sonra durum yeniden tersine döndü! Osmanlı Devleti yıkıldı ve Müslümanların, kendilerini bir araya getiren, birleştiren ve koruyan bir devleti kalmadı. Böylece yeniden yenilgiler ve geri çekilme dönemi başladı. Bunun en güzel örneği şimdiki halimizdir. Nitekim Filistin, Bağdat, Şam ve birçok İslam ülkeleri ele geçirildi… Böylece zilletin, aşağılanmanın ve felaket üzerine felaketin olduğu günlere geri döndük!!  

Ey saygıdeğer Müslümanlar: Kostantiniyye’nin fethinin bu azim yıldönümü bizlere rehberlik etmeli ve zihnimizde şu iki şeyi netleştirmeliyiz:

Birincisi: Muhammed Fatih, Selahaddin ve benzeri adam gibi adamlar ortaya çıkarıncaya kadar İslam Devleti’ni yeniden kurmayı birinci önceliğimiz haline getirmeliyiz.

İkincisi: Bu devlet, Osmanlı, Abbasi ve Emevi devleti gibi olmayacaktır. Ancak Nübüvvet Minhacı üzere İkinci Raşidi Hilafet olacaktır. Böylece Allah’ın Rasulü Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in Yahudilerin yenilgisi ve Roma’nın fethi müjdelerinin olduğu geri kalan zaferler gerçekleşecektir.

Dünya ve ahiretin hayrı için bu devleti ve bu azim yapıyı inşa etmek amacıyla Hizb-ut Tahrir ile birlikte çalışın. وَيَوْمَئِذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ بِنَصْرِ اللَّهِ “O gün müminler de Allah’ın yardımıyla sevineceklerdir. “[Rum-4]

Bu yazıyı Dr. Memduh Ferec, Hizb-ut Tahrir Merkezi Medya Ofisi için kaleme almıştır.

Ayrıca...

Tutuklamalar İle Ne Bizi Korkutabilirsiniz Ne de Hilafeti Engelleyebilirsiniz

22 Eylül 2020 Salı günü Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan 14 Hizb-ut Tahrir mensubu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir