Home / News / HABER / “ABD Türkiye’den maske ve dezenfektan istedi”

“ABD Türkiye’den maske ve dezenfektan istedi”

Tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen ve salgının merkezi haline ABD’de sağlık malzemeleri sıkıntısı oluşmaya başladı.

Son verilere göre, ülkede vaka sayısı 432 bin 438’e, ölü sayısı da 14 bin 808’e yükselmesinin arından ABD, erimeye başlayan sağlık malzemeleri stoklarını toparlamaya çalışıyor.

Hürriyet’in haberine göre, ABD, Türkiye Büyükelçiliği aracılığıyla Ankara’ya içinde sağlık ve hijyen malzemelerinin bulunduğu bir talep listesi gönderdi.

Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ticaret Bakanlıklarına ulaşan ABD’nin listesinde şu ürünler var:

Yatak, N95 maske, eldiven, gözlük, ventilatör, mobil röntgen sistemi, antibiyotik, morfin, antiviral aşılar, alkol bazlı el ovma dezenfektanı, cerrahi sabun, klorid, ceset torbası, dezenfektan, ev izolasyonu için kitler, medikal tüpler, ölçülü solunum cihazı, oksijen yüz maskesi, tıbbi gaz, burun kanülü, laringoskop seti, galoş, tıbbi önlük ve örtü, cerrahi maske, anestezi makinesi, numune taşıma çantaları ve taşınabilir nabız ölçme makinesi.

Salgınla mücadelede Türkiye ile iş birliği yapmak istediği kaydeden ABD’nin teklifinde kapasite fazlası sağlık malzemelerinin satın alma yahut takas yöntemiyle tedarik edilebileceği de vurgulandı.

Türkiye, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında bugüne kadar yardım isteyen 93 ülkenin 32’sine karşılık verdi.

Ajanslar

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir