Home / News / HABER / İran’dan IMF’ye tepki: Borç talebimizi onaylayın

İran’dan IMF’ye tepki: Borç talebimizi onaylayın

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Uluslararası Para Fonu IMF’yi eleştirdi ve ayrımcılık yaptığını söyledi. Ruhani, IMF’nin İran’ın koronavirüs salgınıyla mücadele için talep ettiği 5 milyar dolarlık acil yardım fonunu halen onaylamamasını eleştirdi.

Ruhani, televizyondan yayınlanan kabine toplantısında yaptığı konuşmada, “Uluslararası organizasyonları görevlerini yerine getirmeleri konusunda uyarıyorum. Biz IMF’nin üyesiyiz. Borç verme konusunda bir ayrımcılık olmamalı” dedi.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdülnasır Hemmati, geçen ay IMF’ye yazdığı bir mektupla örgütün acik durumlar fonundan kullanılmak üzere 5 milyar dolarlık bir kredi talebinde bulunmuştu. Söz konusu fon ülkelerin doğal afet ve salgın gibi durumlarda kredi taleplerinin karşılandığı bir kaynak.

Konuya ilişkin daha önce açıklama yapan bir IMF yetkilisi, örgütün İranlı yetkililerle İran’ın ihtiyaçları konusunda görüşmeler yaptığını söylemişti.

İran’da bugüne dek açıklanan resmi rakamlara göre ülkede 62 bin 589 kişide koronavirüs tespit edilirken 4 bin 3 kişi de hayatını kaybetti.

Salgın, hali hazırda ABD’nin uyguladığı ambargolar nedeniyle sıkıntılar yaşayan İran ekonomisini daha da zora soktu.

ABD’nin ambargolarını da eleştiren İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar, ekonomik ve tıbbi açıdan bir terördür. Amerikalılar tüm uluslararası kuralları ihlal ediyorlar” dedi.

ABD’li yetkililer bu eleştirilere, İran’a yönelik ambargoların ilaçları kapsamadığını ve Washington’un bu konuda Tahran yönetimine yardım teklifinde bulunduğunu söyleyerek yanıt veriyorlar.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir