Home / News / HABER / DÜNYA / Fransız doktorlardan ‘barbarca’ öneri: Koronavirüs aşısını Afrika’da deneyelim

Fransız doktorlardan ‘barbarca’ öneri: Koronavirüs aşısını Afrika’da deneyelim

Paris Cochin Hastanesi yoğun bakım ünitesi şefi Jean-Paul Mira, “Afrika’da maske yok, tedavi yok, yoğun bakım yok, bu testleri orada yapmalıyız.

Tıpkı AIDS ile ilgili çalışmaları Afrika’daki hayat kadınları üzerinde yaptığımız gibi. Çünkü korunmadıklarını biliyorduk ve hastalık çok yaygındı” ifadelerini kullandı.

Programın diğer bir konuğu olan Fransa Ulusal Sağlık ve Medikal Araştırmalar Enstitüsü’nden Camille Locht da, Afrikalıların denek olarak kullanılması teklifine katıldığı belirtti.

Locht ayırca, Covid-19’a karşı tüberküloz BCG aşısının geliştirilmesine yönelik Afrika’da da paralel bir çalışma yürütmeyi düşündüklerini söyledi.

Doktorların bu diyalogları kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Irkçılıkla mücadele derneği SOS “SOS Racisme” Fransa’nın radyo televizyon düzenleme üst kurulu olan CSA (Conseil supérieur de l’audiovisuel) nezinde gişimde bulunacağını açıklarken bilim, sanat, spor ve siyaset dünyasından çok sayıda isim söz konusu doktorlara tepki gösterdi.

Sosyalist Parti milletvekillerinden Olivier Faure, “Afrika Avrupa’nın laboratuvarı değil, Afrikalılar da fare değil” sözleriyle Fransız araştırmacılara tepki gösterdi.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir