Home / News / HABER / DÜNYA / ABD Donanması’na ait uçak gemisinde Covid-19 paniği: Kaptan görevden alındı, gemi boşaltılıyor

ABD Donanması’na ait uçak gemisinde Covid-19 paniği: Kaptan görevden alındı, gemi boşaltılıyor

Şu an Guam’da bir limana demirlenmiş halde bekleyen USS Theodore Roosevelt Uçak Gemisi Kaptanı Brett Crozier, gemideki denizcilerin hayatının tehlikede olduğuna ilişkin bir mektup yazmıştı.

ABD Donanmasından dün yapılan açıklamada, USS Theodore Roosevelt uçak gemisindeki bazı askerlerde koronavirüs (Kovid-19) tespit edildikten sonra, “Savaşta değiliz. Denizcilerin ölmesi gerekmiyor” diyerek tüm personelin karaya çıkarılıp karantina altına alınması için üstlerine mektup yollayan uçak gemisi kaptanının görevden alındığını duyurdu.

Şu an Guam’da bir limana demirlenmiş halde bekleyen USS Theodore Roosevelt Uçak Gemisi Kaptanı Brett Crozier, gemideki denizcilerin hayatının tehlikede olduğuna ilişkin bir mektup yazmıştı.

ABD medyası tarafından yayınlanan mektupta “Savaşta değiliz. Denizcilerin ölmesi gerekmiyor.” ifadeleri yer alıyordu.

ABD ordusu Crozier’ı basına mektubu sızdırmakla suçlamadı ancak Donanma Operasyonları Komutanı Amiral Michael Gilday bu olayın ‘geniş çapta’ bir rahatsızlığa sebep olduğunu belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri Crozier’in mevcut durum karşısında gücü zayıfladığı için komuta zincirinin dışında hareket etmiş olabileceğini ancak kötü bir karar verdiği için kendisinin görevden alındığını doğruladı.

Donanma nükleer kapasiteli uçak gemisindeki denizcilerin tahliye işlemlerine devam ederken, koronavirüse (Kovid-19) yakalanan onlarca denizcinin orta dereceli vakalar olduğunu belirten yetkililer durumun ciddiyetini hafifletmeye çalışıyor.

Söz konusu gemiden tahliye edilen binden fazla denizci, karada karantina altına alınacak.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir