Home / Uncategorized / Kimyasal veya Konvansiyonel Silah, Ne Fark Eder?
islam devleti default

Kimyasal veya Konvansiyonel Silah, Ne Fark Eder?

بِسْـــمِ اللهِ الرَّحْمٰـــنِ الرَّحِيـــم

Kimyasal veya Konvansiyonel Silah

Ne Fark Eder?

Şam tiranı Beşşar Esed, Müslümanların kararlı iradelerini yok edemeyeceğini anlayınca 21.08.2013 tarihinde kimyasal silahlarla 1400’den fazla Müslümanı öldürdü. Vahşet, tüm dünya devletleri özellikle Batı tarafından kınandı. Amerika başlangıçta askeri saldırıdan yanaydı. Ancak daha sonra Esed rejiminin kimyasal silahları teslim etmesi şartıyla siyasi çözümden yana geri adım attı. Neden şimdi Amerika Suriye rejimine karşı sert bir tavır aldı? Neden daha önce yüz binlerce Müslüman öldürülürken tavır almadı?

Kimyasal silah saldırısından önce yüz binlerce masum erkek, kadın ve çocuk katledildi. Bunların kimyasal silah kadar değeri yok muydu? ABD ve Avrupa için büyük hengâmeye sebep olan nedir? Devrimcilerin zafer ve nusrete yaklaşmış olmaları mı? Yoksa Esed rejiminin çöküşün eşiğinde olması mı? Esed’in ani çöküşü, ABD ve Avrupa için olumsuz bir durum yaratacaktı. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin E. Dempsey, ABD’nin Suriye katliamlarına yönelik görüşünü ve ABD’nin müdahale nedenini şöyle açıklıyor: “Suriye bugün iki taraf arasında seçecek durumda değil… Seçeceğimiz taraf hem kendi çıkarlarını hem de bizim çıkarlarımızı desteklemeye hazır olması gerektiğine inanıyorum. Bugün, bu kimseler yok.” Dempsey, ABD’nin gerçek endişesinin insanların ölmesi değil, bilakis ABD’nin çıkarları olduğunu şu sözleriyle ifade etti “ABD ve Ortadoğu’daki çıkarlarıyla uyumlu bir rejim”

Amerika’nın asıl endişesi, Esed rejiminin çöküşünden sonra Suriye’de yönetime kimin gelip gelmeyeceği meselesidir. Başkan Obama 10 Eylül tarihinde yaptığı bir konuşmada, Amerika’nın tutumunu şöyle dile getirdi “Askeri operasyondan sonra biz zulüm ve aşırılığı reddeden kesimleri güçlendiren politik bir çözüm elde etmek için çabalarımızı iki katına çıkaracağız.” Obama, Esed rejimi ile muhalefet temsilcilerini bir araya getirmek ve sadece eskimiş yüzleri değiştirerek mevcut rejimin bekasını koruyacak bir çözüme ulaşmak istiyor. Peki, Obama ve Kerry’nin tek çözüm askeri operasyon dedikleri halde, böyle hızlı bir pozisyon değiştirmelerinin nedeni nedir? Nedeni, Suriye’deki Müslümanların sadece yüzlerin değişmesini istemeyip, tamamen rejimi değiştirmek istemeleridir. Bu yüzden Amerika siyasi süreç yolunu seçerek Esed rejimine daha fazla zaman tanımak istiyor. Ayrıca mevcut muhalefet arasından ılımlı muhalefet oluşturmak için de zaman kazanıyor.

Suriye’deki gerçek savaş, kimyasal veya konvansiyonel silahların kullanılıp kullanılmama meselesi değildir. Bu bir devrimdir. İslam bayrakları altında Amerika’nın yerleştirdiği Esed rejiminin 40 yıl uyguladığı katliamlara, acılara, yıkımlara, işkencelere ve on binlerce kişinin öldürülmesine karşı bir başkaldırıdır. Amerika ve Batı tarafından yapılacak herhangi bir müdahale, bu başkaldırıyı durduramayacaktır. Müslümanlar ne Amerika’dan yardım isterler ne de herhangi bir kâfir devletten himaye talep ederler. Allah Subhanehu ve Teâlâ bu tür yardımı haram kıldı:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْكَافِرِينَ أَوْلِيَاء مِن دُونِ الْمُؤْمِنِينَ أَتُرِيدُونَ أَن تَجْعَلُواْ لِلّهِ عَلَيْكُمْ سُلْطَانًا مُّبِينًا “Ey iman edenler! Müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinize Allah’a apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz?” [Nisa: 144]

Rasûl Sallallahu Aleyhi ve Sellem de şöyle buyurdu:

لَا تَسْتَضِيئُوا بِنَارِ الْمُشْرِكِينَ “Müşriklerin ateşiyle aydınlanmayınız.” [el-Buhârî]

فَإِنَّا لَا نَسْتَعِينُ بِمُشْرِكٍ “Biz müşrikten yardım istemeyiz.”[Ahmed, Ebu Davud]

Suriye için çözüm, Doğu veya Batıdan gelmeyecek. Suriye halkının acıları demokrasi ve kapitalizm tarafından giderilmeyecek. Şam halkına yardım İslam Devleti’nden gelecek. İslam Devleti tarafından onurları ve güvenlikleri sağlanacak. Gerçekten de sadece İslam, Ortadoğu ve dünyanın sorunlarını çözer, sadece İslam zulmü ortadan kaldırır yerine adaleti koyar. Müslümanlar sadece İslam Devleti’nin kurulması için çalışmalı ve İslami beldelerde bunun için çalışanları da desteklemelidir.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يُحْيِيكُمْ “Ey iman edenler! Size hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah’a ve Rasûl’üne icabet edin.” [Enfal 24]

 

 

حزب التحرير
Hizb-ut Tahrir
Amerika

H. 07 Zilka’de 1434
M. 12 Eylül 2013
   

www.hizb-ut-tahrir.org| www.hizb-ut-tahrir.info| www.turkiyevilayeti.com

 

Ayrıca...

trump koronavirusu hafife

Trump koronavirüsü hafife mi aldı?

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgınında can kaybının artması nedeniyle giderek daha fazla eleştiriliyor. ABD …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir