Home / News / HABER / DAVA / Orta Asya’da Hizb Ut Tahrir’e Yönelik Baskılar Aralıksız..
islam devleti default

Orta Asya’da Hizb Ut Tahrir’e Yönelik Baskılar Aralıksız..

Hizb ut Tahrir’e yönelik baskılar Orta Asya’da aralıksız devam ediyor. Rusya içerisinde ki davet taşıyıcısı Hizb ut Tahrir gençlerine yönelik ve Rus nüfuzundaki Orta Asya ülkelerinde Hizb ut Tahrir gençlerine yönelik suikast, işkence, hapis, baskı ve engellemeler artıyor. Bu hafta başında Hizb ut Tahrir Ukrayna’nın düzenlediği konferans Ukrayna güvenlik birimlerinin keyfi tutumuyla iptal edilmişti.

Ve yine en son Özbekistan’dan Said Hulmanat İşmanov’un Özbek hapishanelerinde işkence altında şehit olmasından sonra bugün de bir başka Müslümanın sırf Rabbim Allah dediği için hapsediliş haberini size üzülerek bildiriyoruz.

Rafis Galiulin ve eşi Aishe (Natalya) Vatinkova 2004 yılında Rusya içerisinde yer alan Tataristan’ın başkenti Kazan’da İslam’ı seçerek karı koca Hizb ut Tahrir ile birlikte İslam davetini taşımaya başladı. Kazan’da güvenlik birimlerinin ve Rus istihbaratının yoğun baskısında maruz kalan aile bu baskılar neticesinde 2005’de Kazakistan’a sürgüne mecbur bırakıldı. Sürgün olmalarına rağmen Hizb ut Tahrir’le birlikte İslam davasını yüklenmeye devam ettiler.

Rafis Galiulin Kazakistan’da hapsedildi. Karısı Aishe Vatinkova internet üzerinden yayınladığı video mesajlarla kocasının serbest bırakılmasını talep etmekte, insan hakları savunucularını ve Müslümanları bu hususta duyarlılığa davet etmekte idi.  Kazakistan güvenlik birimleri Rafis Galiulin’in eşi Aishe Vatinkova’ya da “terörü savunma ve aklama” suçlaması ile dava açtılar. Bugün bu dava neticelendi. Aishe Vatinkova’ya Kazakistan emniyet birimleri sırf İslam’ı dava eden kocasını müdafaa ettiği için 5 yıl hapis cezası verdiler. Mahkeme salonundan hapse götürüldü.

Köklü Değişim Dergisi olarak kardeşlerimize Allah’tan sabır ve ecir diliyor, tüm Müslüman kamuoyunu Orta Asya’da Müslümanlara ve özelde Hizb ut Tahrir üyelerine yönelik sürdürülen bu zulümler karşısında duyarlılığa davet ediyoruz.

 Aishe Vatinkova’nın tutuklanmasına vesile olan, kocasını müdafaa ettiği video mesaj:

Köklüdeğişim

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir