Home / News / HABER / TÜRKİYE / Ekonomiye Suriyeli göçmen desteği

Ekonomiye Suriyeli göçmen desteği

AFAD’ın verilerine göre Türkiye’ye geçen yılın 11 ayında her dokuz liralık yabancı yatırımın iki lirasını Suriyeliler getirdi

Geçen yıl Türkiye’de en fazla şirket kuran ve şirket sermayesi getiren Suriyelilerin, her 9 liralık yabancı yatırımın 2 lirasına sahip olduğu bildirildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığından (AFAD) yapılan yazılı açıklamaya göre, yaklaşık 5 yıldır devam eden iç savaşı sebebiyle Türkiye’ye sığınan 2,4 milyondan fazla Suriyeli, bir yandan savaşın izlerini geride bırakmaya çalışırken diğer yandan yaptıkları yatırımlarla Türkiye ekonomisinin önemli bir aktörü haline geldi.

Geçen yılın 11 ayında yabancı ortaklı şirketlerin kurulmasıyla Türkiye’ye toplam 918 milyon liralık yatırımın 205 milyon lirasını Suriyeliler getirdi. Türkiye’nin aldığı her dokuz liralık yabancı yatırımın iki lirası Suriyelilere ait oldu.

EN ÇOK ŞİRKET KURAN SURİYELİLER

Suriyeliler, Türkiye’de en fazla şirket kuran ve şirket sermayesi getiren yabancılar arasında ilk sırayı aldı.

Geçen yılın 11 ayında bin 429 şirket kuran Suriyelilerin yatırımlarına en çok yaklaşabilen Almanlar ise 310 şirketin sahibi oldu. Bu rakamlarla Suriyeli işadamları, Almanları beşe katladı.

AFAD Barınma Merkezlerinde kalan Suriyeliler de tekstil ve halı sektöründe ekonomik değer yaratıyor.

Suruç Çadır Kenti’nde 60 Suriyeli ailenin gelir elde ettiği meslek kurslarında, günlük bin parçadan fazla tekstil ürünü dikiliyor.

AFAD Adıyaman Barınma Merkezi’ndeki meslek kurslarında üretilen halılar ABD’ye ihraç ediliyor. AFAD Malatya Barınma Merkezi’ndeki meslek edindirme kursunun atölyesi ise yüzlerce tekstil makinesi ile adeta bir fabrikayı andırıyor. Bugüne kadar AFAD Barınma Merkezleri’ndeki kurslarda 75 bin Suriyeliye terzilik, kuaförlük, tekstil gibi branşlarda meslek öğretildi.

Barınma merkezlerinde kalan Suriyelilerin kendi aralarında ekonomik canlılık oluşturabilmeleri için pazar yerleri de kuruldu.

AFAD, istekliler arasından kura çekerek barınma merkezlerindeki Suriyelilere dükkan alanları tahsis etti. AFAD Kahramanmaraş Çadır Kenti’nde 600 kişi arasında yapılan kura çekimiyle 200 Suriyelinin dükkan açması sağlandı.

Ajanslar

Ayrıca...

HİLÂFET VİDEOSUNDAN KADINLARA DA GÖZALTI ZULMÜ!

İstanbul ve Bursa’dan sonra şimdi de Ankara’da Hilâfet videosu için evlere baskın ve gözaltılar yapıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir