Home / News / HABER / TÜRKİYE / Erdoğan: ABD Büyükelçisi, Chomsky’i davet etsin
Beyazıt Öztürk

Erdoğan: ABD Büyükelçisi, Chomsky’i davet etsin

Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da son durumu değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Türkiye’nin sorunu dünyada pek çok ülkenin de bizar olduğu terör sorunudur, Kürt sorunu değilidir. Kendimizi aldatmayalım” dedi. Erdoğan ayrıca, ABD’li filozof Noam Chomsky’yi de Türkiye’ye davet ederek, “Gelsinler, kendi gözleriyle görsün” dedi.

Ankara’daki 8. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere terör örgütü ve müzahir kuruluşlarının etkinliği olan yerlerde, biz de devlet olarak çok daha güçlü bir çalışma ortaya koymak mecburiyetindeyiz. Meydanı terör örgütüne, bölücülere, yıkıcılara bırakmamalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

‘DAİŞ’LE TÜRKİYE KADAR MÜCADELE EDEN ÜLKE VAR MIDIR?’

*Bizim için DAİŞ’le PKK’nın PYD’nin… Ne olursa olsun terör örgütlerinin bir farkı yotkur. Bu bölgede faaliyet gösteren terör örgütlerinin ilk hedefi Türkiye’dir. Ayrım yapmaksızın aynı kararlılıkla mücadele yürütüyoruz çünkü. Dünyada DAİŞ denilen terör örgütüyle Türkiye ile kararlı mücadele yürüten ve bedel ödeyen bir ülke var mıdır?

‘VATANDAŞIMIZIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ İHLAL EDEN TERÖR ÖRGÜTÜNÜN TA KENDİSİ’

*Terör örgütünün eylemleri yüzünden bölgede yaşayan milyonlarca vatandaşımızın hak ve özgürlükleri ihlal ediliyor ama bu ihlali yapan devlet değil, terör örgütünün ta kendisidir.

*Bombalar döşeyerek insanın seyahat özgürlüğünü engelleyen terör örgütüdür. Camileri, evleri, işyerlerini yakarak ambulansları kurşunlayarak vatandaşımıza hayatını zehir eden terör örgütüdür.

‘HİÇBİRİ YASİN BÖRÜ’YÜ KONUŞMUYOR’

Beyazıt Öztürk

*Hiçbirisi Yasin Börü’yü konuşmuyor. Üçüncü kattan aşağı atmak suretiyle arabayla geçmek suretiyle onu maalesef şehit ettiler. 6-7-8 Ekim olaylarının failleri kim? Orada 50 kişinin ölümüne sebep olan kim? Neredeydiniz sözde aydınlar?

*Türkiye’nin Kürt vatandaşlarıyla hiçbir sorunu yoktur. Yani, Türkiye’de ‘Kürt sorunu’ diye bir mesele yoktur. Her kesim gibi Kürt kardeşlerimizin kendilerine, yaşadıkları yerlere mahsus sıkıntıları olabilir. Bunları oturur, kendileriyle konuşur, çözeriz.

*Hükümetimize çağrıda bulunuyorum; bu devlete düşmanlık eden herkes en kısa sürede hak ettiği cezaya çarptırılmalı.

‘EY AYDIN MÜSVEDDELERİ SİZ KARANLIKSINIZ’

*Bugün Türkiye’nin sorunu dünyada pek çok ülkenin de bizar olduğu terör sorunudur, Kürt sorunu değilidir. Kendimizi aldatmayalım. Bunu çok iyi anlatmamız lazım. Ama bu aydın müsveddeleri, ne yazık ki kalkıp devletin bir katliam yaptığından bahsediyor.

*Ey aydın müsveddeleri siz karanlıksınız, karanlık. Aydın falan değilsiniz. Sizler ne Güneydoğu’yu, ne Doğu’yu buraların adresini bilemeyecek kadar karanlıksınız ve cahilsiniz. Ama oraları bizler kendi evimizin yolu, adresi gibi çok iyi biliriz.

‘KURU İMZA ATMAKLA OLMAZ, GEL TÜRKİYE’YE’

Diyarbakır

*Sözde akademisyenler bildirisine imza atan, isimleri bizden ama zihinleri bize yabancı tipleri bir kenara bırakıyorum. Sizden de şimdi bu konuda özellikle bir gayret istiyorum. Bu şekilde düşünen yabancı akademisyenlere benim bir teklifim var, ben kendilerini Türkiye’ye davet ediyorum. Buyursunlar Türkiye’ye gelsinler, öyle kuru kuruya imza atmakla olmaz. Gel Türkiye’ye. A’dan Z’ye Güneydoğu’da, Doğu’da bütün bu bölgelerde ne oluyor, ne bitiyor bunları müdellel olarak biz kendilerine anlatmaya hazırız.

 

*Mesela, ABD Büyükelçiliği, daha önce de Türkiye’nin ooperasyonlarıyla ilgili açıklama yapan Chomsky’i davet etsin, misafir edelim. Bu akademisyen sıfatlı 5. kol elemanlarıyla değil, kendi gözleriyle görsün. Gönlü ve zihni açık akademisyenleri de çağıralım. Dünya kamuoyuna gerçekleri bu şekilde doğru ve ciddi şekilde aktarabileceğimize inanıyorum. Türkiye açısından terör meselesi ortadan konuşulakcak bir mesele değildir.

‘MUHATTABIMIZ MİLLETTİR’

*Bölgede yürütlen operasyonlar Kürt kardeşlerimizin hayatlarını güvence altına almaya yöneliktir. Ne bölücü terör örgütü ne güdümündeki parti ne aynı çizgide duran sözde STK’lar ne de işte bu son bildiride olduğu gibi kendilerine akademisyen diyen güruh kesimden kişiler Türkiye’nin muhattabı değildir. Muhattabımız milletimizdir. Terör örgütü mensupları neyse onların ağzıyla konuşan öyledir.

‘İRAN TEHLİKELİ BİR SÜRECİN FİTİLİNİ ATEŞLİYOR’

Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ateşe verildi

*İran’ın Suriye, Irak ve Yemen gibi ülkelerdeki gelişmeleri kendi nüfuz alanını genişletme aracı olarak kullandığını görüyoruz

*Suudi Arabistan’da idamlar kalkmadı; İran’daki idamları nereye koyacağız?

*Mezhep temelli ayrışmaları çatışmaya dönüştüren tavrıyla İran, yeni ve tehlikeli bir sürecin fitilini ateşlemeye çalışıyor. İran’ın Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ile ilişkilerini bilinçli olarak gerginleştirmesi bu stratejinin bir parçasıdır.

‘PARALEL YAPININ TİCARİ İLİŞKİLERİ YOK EDİLMEMELİ, MİLLETE KAZANDIRILMALI’

*(Paralel Devlet Yapılanması) Milli Güvenlik Kurulumuz tarafından da ülkemiz aleyhine çalışan bir terör örgütü olarak tescil edilip faaliyetleri izlenen bu şer şebekesi konusunda en küçük bir müsamahamız yoktur. Siz kıymetli büyükelçilerimizin, görev yaptığı ülkelerde bu yapının tüm faaliyetlerini yakından takip ettiğine, gerekli müdahaleleri hızla ve eksiksiz şekilde yerine getirdiğine inanıyorum.

*Bu yapının kurduğu okullar, geliştirdiği ticari ilişkiler kendi malı değildir. Bunların hepsi bu ülkenin ve bu milletin imkanlarıyla tesis edilmiştir. Ama zekattır, ama sadakadır ama yardımdır. Dolayısıyla bu değerlerin yok edilmesi yerine asli sahibi olan ülkeye ve millete kazandırılması yönünde gayret sarf etmeliyiz. Hükümetimizden ve Milli Eğitim Bakanlığımızdan bu hususa önem ve öncelik vermesini özellikle istiyorum.

Sputnik

Ayrıca...

HİLÂFET VİDEOSUNDAN KADINLARA DA GÖZALTI ZULMÜ!

İstanbul ve Bursa’dan sonra şimdi de Ankara’da Hilâfet videosu için evlere baskın ve gözaltılar yapıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir