Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / ÖSO, Türkiye’nin desteğiyle bazı köyleri IŞİD’den aldı
islam devleti default

ÖSO, Türkiye’nin desteğiyle bazı köyleri IŞİD’den aldı

Suriye’de Halep kentinin kuzeyinde ÖSO, Türkiye’nin sınırdan top desteğiyle bazı köyleri IŞİD’in elinden aldı. Türkiye sınırdan IŞİD mevzilerini obüslerle vurdu.

Halep kentinin kuzeyinde yer alan ve Türkiye sınırına çok yakın olan bölgelerin IŞİD’den alınması için Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) dün gece 1200 kişilik militanla IŞİD’e büyük bir saldırı başlattı.

Operasyon kapsamında Türkiye de ÖSO’ya destek verdi. Türkiye sınırına sıfır noktalar ile sınırın 30 kilometre içerisinde bulunan Mera, Tel Rıfat, Savran hattı ile Karaköprü, Düdyen ve Karamezere köyleri Türkiye tarafından vuruldu. Türk askeri sınırdan IŞİD noktalarına sınırda konuşlandırılan tanklarla ve obüslerle saldırdı.

ABD DE IŞİD’İ BOMBALIYOR

Şiddetli çatışmalar sonucunda ÖSO, IŞİD’in elindeki Karaköprü, Harbela ve Kuzul köylerini ele geçirdi. Ele geçirilen köyler Türkiye’nin güvenli bölge oluşturmayı düşündüğü bölgede bulunuyor.

Bölgede çatışmalar sürerken, ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da IŞİD mevzilerini havadan bombalıyor. Şiddetli çatışmalarda IŞİD ve ÖSO üyesi çok sayıda kişi ölürken, ÖSO’ya Azez ve İdlip kentinden takviye kuvvetler gönderildi.

Sputnik

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir