Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Riyad’daki idamların görgü tanığı: Tam bir katliamdı
Suudi Arabistan'da idam edilen Şii din adamı Şeyh Nimr Bakır el Nimr

Riyad’daki idamların görgü tanığı: Tam bir katliamdı

Suudi Arabistan’da geçen hafta idam edilen 47 kişi arasında en çok Şii din adamı Nimr Bakır el Nimr’in ölümü tepki çekti. Ancak El Kaide bağlantılı oldukları gerekçesiyle idam edilenler arasında, çocuk yaşta tutuklananların yanı sıra zihinsel engelli kişiler de yer alıyordu.

Middle East Eye sitesinde Rori Donaghy ve Linah Alsaafin’in imzasıyla yayınlanan habere göre, Suudi Arabistan’ın 12 farklı kentinde 1 Ocak’ta idam edilen 47 kişiden 43’ü, El Kaide’yle bağlantılı olarak 2003-2006 yılları arasında ülkede terör saldırısı planlamakla suçlanıyordu.

Başkent Riyad’daki idamları izleyen bir güvenlik yetkilisi, Middle East Eye’a yaptığı açıklamada, cezaevinde değil özel bir alanda gerçekleştirilen idamların neredeyse tüm gün sürdüğünü belirterek “Tam bir katliamdı. Her tarafta kan ve ceset parçaları vardı” dedi. Haberde, idam edilen kişilerin cesetlerinin ailelerine teslim edilmediğini ve gizli bir yere gömüldüğü belirtildi.

Riyad idam edilen kişilerin El Kaide bağlantılı olduğunu savunurken, yayınlanan listedeki bazı kişilerin çocuk yaşta tutuklanması, bazılarının ise zihinsel engelli olması dikkat çekti.

Suudi Arabistan'da idam edilen Şii din adamı Şeyh Nimr Bakır el Nimr

‘AVUKATLARI BİLE YOKTU’

İdam edilenlerden Çad vatandaşı Mustafa Ekber, Kuran kursuna katılmak üzere Suudi Arabistan’a kaçmış ve El Kaide’nin bir dizi saldırı düzenlediği 2003’te, henüz 13 yaşındayken terör örgütüyle bağlantılı olduğu suçlamasıyla tutuklanmıştı.

​Ülkedeki insan hakları örgütleri, idam edilenler arasında 17 yaşında tutuklanan bir kişinin ve zihinsel engellilerin de bulunduğuna dikkat çekti. Bu kişilerin tutuklu bulundukları süre boyunca işkence gördükleri ve avukat edinme hakkına da sahip olamadıkları için adil bir şekilde yargılanmadıkları vurgulandı.

Birçok örgüt, büyük tepki çeken idamlara karşı Riyad’a idam cezasını kaldırma çağrısı yapsa da, Suudi Arabistan öldürülen kişilerin verilen cezayı hak ettiğini savunuyor.

Sputnik

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir