Home / News / HABER / TÜRKİYE / NATO gemileri Ege’de göreve başladı
islam devleti default

NATO gemileri Ege’de göreve başladı

NATO gemileri mültecilere yönelik kurtarma faaliyetleri için uluslararası sularda göreve başladı

Mültecilerin Ege’deki yolculuklarında ölümleri en aza indirmek ve sınırları kontrol etmek amacı ile devreye giren NATO’ya ait savaş ve kurtarma gemilerinin, Ege’deki uluslararası sularda göreve başladığı bildirildi.

Yunanistan’da yayın yapan ‘www.vimatisko.gar’ sitesi, NATO’ya ait gemilerin, Yunanistan’ın Rodos, İstanköy (Kos), Leros, Sakız, Sisam ve Midilli adalarının açıklarında görev yapacağını, üç geminin Ege’deki uluslararası sularda göreve başladığını okuyucularına duyurdu.

Haberde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, NATO’nun mülteci konusu ile ilgili olarak Ege’deki görevinin, mülteci teknelerini Türkiye’ye geri göndermek değil, bölgede keşif, izleme ve gözetim görevi üstlenmek olduğunu söylediği belirtildi.

Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı (FRONTEX) ile temas halinde olunacağını belirten Stoltenberg, NATO’nun, Ege Denizi’nde yasadışı trafik ve yasadışı mültecilik hattının kesilmesi amacıyla gerçekleşen uluslararası çabalara katılacağını, ‘Standart Maritime Group-2’ gücünün, Yunanistan ve Türkiye’nin sahil güvenlik ve başka ulusal kurumlarına bilgi aktaracağını söyledi.

Stoltenberg, NATO gemilerinin, Türkiye’den hareket eden ve tehlikede olan teknelerden kurtardıkları mültecileri Türkiye’ye geri götüreceklerini de vurguladı.

Ajanslar

Ayrıca...

HİLÂFET VİDEOSUNDAN KADINLARA DA GÖZALTI ZULMÜ!

İstanbul ve Bursa’dan sonra şimdi de Ankara’da Hilâfet videosu için evlere baskın ve gözaltılar yapıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir