Home / News / HABER / DÜNYA / Savaş ekonomisi işliyor, paralı asker ordusu büyüyor
ABD özel güvenlik şirketi ‘Blackwater’

Savaş ekonomisi işliyor, paralı asker ordusu büyüyor

İngiltere merkezli War on Want hareketi, giderek büyüyen paralı asker sektörünü mercek altına aldığı incelemede, dünyada paralı asker sayısının hızla arttığına dikkat çekti.

War on Want tarafından hazırlanan raporda, 11 Eylül saldırıları sonrasında ABD öncülüğünde başlayan ‘terörle mücadele’ kapsamında önce Irak ve Afganistan’da, daha sonra da tüm dünyada savaşan paralı askerlerin sayısındaki artışın endişe verici olduğu belirtildi.

 

Paralı asker kiralayan şirketlerin büyümesiyle milyarlarca dolarlık bir sektörün ortaya çıktığını kaydeden War on Want Direktörü John Hillary, Sputnik’e yaptığı açıklamada “Ortadoğu ve Afrika’daki savaşlarda özel güvenlik şirketlerinin ve paralı askerlerin sayısı patlama yaptı” dedi.

BİRKAÇ YILDA YÜZLERCE GÜVENLİK ŞİRKETİ KURULDU

Özel şirketlerin dünyadaki savaşları kendi çıkarları için kullanarak büyük kârlar elde ettiği belirtilen rapora göre, sadece son birkaç yılda yüzlerce yeni güvenlik şirketi kuruldu. İngiltere’nin özel güvenlik şirketlerinin büyümesi için kolay bir ülke olduğu, hükümetle ve yurtdışında faaliyet gösteren şirketlerle büyük anlaşmalar yapıldığı kaydedilen raporda, bu güvenlik şirketlerinin önemli bölümünün eski askerleri çalıştırdığı ifade edildi.

 

ABD özel güvenlik şirketi ‘Blackwater’

IRAK, AFRİKA VE YEMEN’DE BİNLERCE PARALI ASKER VAR

 

Hükümetin yasal boşlukları kullanan bu şirketleri yeterli düzeyde denetlemediği belirtilen rapora göre, özellikle İngiltere’de güvenlik şirketlerinin büyümesindeki en önemli faktör, Irak’ta yatırım yapan petrol ve doğalgaz şirketlerinin paralı askerlerin korumasını talep etmesi.

Afrika’da enerji kaynaklarına sahip ülkeler ve 2011’de Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından enerji kaynakları yabancı ülkeler tarafından yağmalanan Libya da, paralı askerlerin en çok kullanıldığı bölgeler arasında.

Ayrıca Nijerya’da Boko Haram’a karşı savaşta Güney Afrikalı paralı askerlerin, Yemen’de ise Suudi öncülüğündeki koalisyonun Husilerle savaşında ise ABD merkezli Blackwater (şimdiki adıyla Academi) çalışanı Kolombiyalıların savaştığı belirtiliyor.

Sputnik

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir