Home / News / HABER / DÜNYA / Carter: IŞİD’e karşı savaşanlara yardım edeceğiz
islam devleti default

Carter: IŞİD’e karşı savaşanlara yardım edeceğiz

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, bölgedeki müttefiklerine, Musul ve Rakka’nın kuzeyinde IŞİD’in kontrolüne son vermeleri için yardımcı olacaklarını açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Washington yönetiminin IŞİD’le mücadele adımlarını güçlendireceğini belirterek, “Partnerlerimize daha fazla ateş gücü, ikmal ve lojistik destek sağlayacak, Musul ve Rakka’nın kuzeyinde IŞİD’in kontrolüne son vermelerine yardımcı olacağız.” dedi.

Carter’ın ev sahipliğinde, Almanya’nın Stuttgart kentindeki ABD Avrupa Komutanlığında, IŞİD’e karşı askeri mücadeleye katılan ülkelerin savunma bakanları bir araya geldi.

Toplantıya Almanya, Fransa, İtalya, Danimarka, İngiltere, Hollanda, İspanya, Norveç, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda savunma bakanları katıldı.

Toplantının ardından basına açıklama yapan Carter, savunma bakanlarının IŞİD’e kalıcı darbe vurmak amacıyla atılacak adımları ele aldıklarını söyledi.

Carter, “Irak’ta ve Suriye’de mücadelede istekli yerel partnerlerle çalışırken, koalisyon ülkeleri olarak bizlerin de daha fazlasını yapmaya hazır olmamız gerektiği konusunda hemfikir kaldık.” diye konuştu.

Uluslararası koalisyonun bölgedeki partnerlerine silah ve mühimmat desteğini arttıracağını, askeri eğitimleri geliştireceğini, gelecek günlerde bölgeye daha fazla ülkeden özel kuvvetler personeli gönderilebileceğini dile getiren Carter, “Partnerlerimize daha fazla ateş gücü, ikmal ve lojistik destek sağlayacak, Musul ve Rakka’nın kuzeyinde IŞİD’in kontrolüne son vermelerine yardımcı olacağız.” ifadesini kullandı.

Carter, NATO’nun da IŞİD ile mücadeleye daha fazla katkı sağlayabileceğini kaydederek, “NATO ülkelerinin hepsi mücadeleye zaten katkıda bulunuyorlar. Türkiye’den İngiltere’ye, İspanya’dan Norveç’e, hepsi katkıda bulunuyor ve buna müteşekkiriz. Üyelerin katkılarının yanı sıra NATO da ek bazı katkılar sağlayabilir, bunlar şu anda tartışılıyor.” açıklamasında bulundu.

Ajanslar

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir