Home / News / HABER / DÜNYA / İngiltere, Libya’ya donanma gemisi gönderecek
islam devleti default

İngiltere, Libya’ya donanma gemisi gönderecek

İngiltere Başbakanı David Cameron, Akdeniz’deki sığınmacı krizi ve silah kaçakçılığıyla mücadele çerçevesinde Libya sularına gemi göndermeyi planladıklarını duyurdu.

Cameron, G7 Zirvesi için bulunduğu Japonya’da yaptığı açıklamada, Akdeniz’de görev yapacak İngiliz Kraliyet Donanması’na ait bir geminin, özellikle Libya’daki silah kaçakçılığıyla mücadele çabalarına destek sağlayacağını bildirdi.

Libya’daki durumu “Hepimiz için tehlike teşkil ediyor” sözleriyle tanımlayan Cameron, “Gerekli izinler ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının yürürlüğe girmesini takiben, bölgedeki silah kaçakçılığıyla mücadele için güney Akdeniz’e bir savaş gemisi yerleştireceğim. Bu gelişmeler, Libya’nın istikrarlı hale gelmesine, sahillerini güvenceye almasına ve sığınmacı kriziyle mücadelesine yardımcı olacak” dedi.

Akdeniz’deki insan kaçakçılarıyla mücadelede ülkesinin AB ile yakın çalışmalarda bulunduğunu hatırlatan Cameron, Libya’nın sahil güvenlik timlerinin eğitimine destek verilmesi çerçevesinde Libya’ya bir grup eğitmen gönderilmesinin de planlandığını aktardı.

İngiltere’nin Lordlar Kamarası bu ay başında yayımladığı bir raporunda, Avrupa’daki sığınmacı krizi kapsamında Avrupa Birliği’nin (AB) Akdeniz’deki insan kaçakçılarını engellemek için yürüttüğü askeri ‘Sofya Operasyonu’nun hedeflerine ulaşmada başarısız kaldığını bildirmişti.

Sputnik

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir