Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Rusya’nın Suriye’deki varlığı sanılandan daha büyük
islam devleti default

Rusya’nın Suriye’deki varlığı sanılandan daha büyük

CNN International’dan Frederik Pleitgen, Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığının düşünüldüğünden çok büyük olduğu iddiasında

“Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığı ve lojistiği sanılandan çok daha büyük.” Bu iddia CNN International yazarlarından Frederik Pleitgen’a ait. Geçtiğimiz günlerde IŞİD’den geri alınan Palmira kentindeki konser için Suriye’ye giden Pleitgen, gözlemlerini kaleme aldığı yazısında, Rusya’ya ait askeri envanterin Suriye’nin her yerinde olduğunu ve özellikle Palmira bölgesindeki bir saatlik yolculukları sırasında, her yerde bunun fark edilebildiğini kaydetti.

Pleitgen ayrıca, Rus askerlerinin önemli bölgelerde karargahlar inşa ettiğine de dikkat çekerek, Suriye’de yeni bir dönemin hazırlandığını belirtti.

Gözlemlerinde Lazkiye’deki Rus askeri üssüne de dikkat çeken Pleitgen, üssün modernleştirildiğini ve Halep saldırıları öncesi hazırlıklar yapıldığını da iddia etti.

RUSYA’NIN MODERN SİLAHLARI SURİYE’DE

ABD’nin önemli ve etkili uluslararası ilişkiler dergilerinden National Interest de, Rusya’nın Suriye’deki silah envanterine dikkat çeken bir çalışma hazırlamıştı. Dergiye göre Sukhoi Su-34 Fullback’ler Rusya’nın en etkili savaş uçaklarının başında geliyor.

ABD’li dergi ayrıca, Rusya’nın Krasukha-4 sinyal bozucu platform, mobil elektronik savaş sistemleri alanında 2014’den beri son teknoloji olduğunu belirtiyor.

Dergide yer alan makalede “16 P-500 gemisavar füzesi, 64 S-300PMU uzun menzilli hava savunma füzesi, iki tane kısa menzilli karadan havaya atılan OSA-M füzeleri ve üç boyutlu arama ve izleme radarlarıyla Slava sınıfı kruvazörler yüzen bir kale.” ifadeleri kullanılıyor.

HALEP’TE ATEŞKES BİTİYOR

Suriye devlet televizyonu, Halep’te Perşembe gününden bu yana yürürlükte olan ateşkesin uzatıldığını, Çarşamba gece yarısına kadar geçerli olacağını duyurdu.

Ateşkesin, Salı sabah yerel saatle 01.00’da sona ermesi öngörülüyordu, son duyuruyla ikinci defa uzatılmış oldu. ABD ile Rusya’nın aracılığıyla ilan edilen ateşkes öncesi iki hafta içinde ölenlerin sayısı 300’e çıkmıştı.

Muhalif örgütler ile Suriye arasında varılan anlaşma, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ile IŞİD’i kapsamıyor.

ABD daha önceki açıklamasında kademeli ateşkese varılması ve barış görüşmelerinin gerçekleşebilmesi için ülke genelinde silahların susması çağrısında bulunmuştu.

Barış görüşmeleri geçen ay Cenevre’de uzlaşıya varılmaması üzerine durdu.

Ajanslar

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir