Home / News / HABER / DÜNYA / Çin 15 Müslüman Uygur’u 7-18 yıl arasında hapse mahkum etti
islam devleti default

Çin 15 Müslüman Uygur’u 7-18 yıl arasında hapse mahkum etti

İşgal Çin İşgal yönetimi’nin geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Doğu Türkistan’ın Karamaş şehrinde 15 Uygur gencini tutuklayarak tutukladığı ve gizli yapılan duruşmalarda 7-15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdığı açıklandı.

İsveç merkezli Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi internet sayfasında yer alan ve  adı geçen merkez’e Doğu Türkistan’dan ulaştırılan bilgilere göre 15.08.2015 tarihinde Karamay kenti sakini geçlerden ZahirŞahimerdan,Enver Abdulhamit,Abdulaziz ve seyfullah adlarındaki gençlerin de içinde bulunduğu 5 kişiyi bir gece yarısı operasyonla evlerinde gözaltına alarak tutuklamıştır.
03.09.2015’te ise,Abdulhalil,Abdurrahman ve Tursuncan başta ve isimleri tesbit edilemeyen toplam 10 gencini  gözaltına almıştır.
Çinli işgalcılar, 15 genci  “Aşırı dinci radikal Unsurlar Olması ihtimalı bulunduğu”  ve bunların “Çin’e karşı faaliyetler yürüten yurt dışındaki bölücü örgütlere yardım topladıkları,kendi aralarında Terör Teşkilatı kurdukları şüphesi ile tutukladıklarını iddia etmiştir,

Adı geçen  Merkez’e  bu yöndeki haberleri ulaştıran kişi veya kişiler bu gençlerin Karamay’da oturduklarını ancak bir birlerini hiç tanımadıklarını açıkladığı bildirildi. Çin’in bütün bunları bilmesine rağmen, yukarıdaki suçlamalar nedeniyle  geçen  Mayıs ayında  gençlerin ailelerine de haber vermeden gizlice  yarguladıkları ve  7 – 18 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı belirtildi. Mahkum edilen gençlerin  yaşlarının 27-35 arasında olduğu ve Karamay’a göç eden ve petrol sektöründe çalışan Uygur Türklerinin 3.kuşak evlatları oldukları de belirtildi.Bu gençlerin  eğitimli, toplum tarafından çok sevilen,dini ve milli duyguları güçlü kişiler oldukları de bildirildi.

Uyghurnet

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir