Home / News / HABER / DÜNYA / Dünya nüfusunun yüzde 5’i uyuşturucu kullanıyor
islam devleti default

Dünya nüfusunun yüzde 5’i uyuşturucu kullanıyor

Birleşmiş Milletler (BM), dünya nüfusunun yüzde 5’inin uyuşturucu madde kullandığını, uyuşturucu bağımlılarının sayısının ise son birkaç yılda 2 milyon artarak 29 milyona ulaştığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM), dünya nüfusunun yüzde 5’inin uyuşturucu madde kullandığını, uyuşturucu bağımlılarının sayısının ise son birkaç yılda 2 milyon artarak 29 milyona ulaştığını açıkladı. Rapora göre, yaşları 15 ila 65 arasında değişen yaklaşık 250 milyon kişi, yani dünya nüfusunun yüzde 5’i uyuşturucu kullanıyor.

Uyuşturucu bağımlılarının sayısı ise son birkaç yılda 2 milyon artarak 29 milyona ulaştı.

Yaklaşık 12 milyon bağımlı ise uyuşturucu vücuduna enjekte ediyor. Enjeksiyon yöntemi ile uyuşturucu madde alanların yüzde 14 ise HIV virüsü taşıyor.

EROİN KULLANIMI ARTIYOR

Rapora göre, ABD’de eroin kullanımı son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yaklaşık bir milyon kişinin eroin bağımlısı olduğu ABD’de, eroin nedeniyle ölenlerin sayısı ise 2000 yılından bu yana 5 kat arttı.

Eroin kullanımı ve aşırı dozdan ölenlerin sayısında da Kuzey Amerika, Batı ve Orta Avrupa’da son iki yılda artış gözlemlendi.

Uyuşturucu kullanımı nedeniyle dünya genelinde her yıl 200 binden fazla kişi hayatını kaybediyor, ölümlerin çoğuna ise eroin kullanımı neden oluyor.

Erkekler daha fazla uyuşturucu kullanıyor

Dünya genelinde en çok kullanılan uyuşturucu madde ise Marihuana. Yaklaşık 183 milyon kişinin Marihuana kullandığı tahmin ediliyor.

Rapora göre, erkekler kadınlara oranla daha fazla uyuşturucu madde kullanıyor. Esrar, kokain ve amfetamin kullanımı erkekler arasında kadınlara oranla 3 kat daha fazla iken, kadınlar ise morfin türevi ilaçlar ve sakinleştirici kullanıyor.

Raporda ayrıca hapishanelerde opiatlar ve enjekte edilen uyuşturucu madde kullanımının yüksek düzeyde olduğuna ve cezaevlerinin bulaşıcı hastalıklar için yüksek risk ortamı oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

UNODC’nin verilerine göre, doğal, yarı sentetik ve sentetik olmak üzere 200’ün üzerinde uyuşturucu madde türü bulunuyor. Bunlar arasında en fazla bilinenler opiatlar, kokain, kenevir, amfetamin ve yeni psikoaktif maddeler olarak sıralanıyor.

Ajanslar

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir