Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Felluce’den kaçanların sayısı 85 bini geçti
islam devleti default

Felluce’den kaçanların sayısı 85 bini geçti

BMMYK, Felluce ve ve çevresinden bir ayda 85 binden fazla kişinin kaçtığını açıkladı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Irak hükümetine bağlı güçler ile IŞİD arasında devam eden çatışmalar nedeniyle ülkenin batısındaki Enbar vilayetine bağlı Felluce’den bir ayda 85 binden fazla kişinin kaçtığını açıkladı.

BMMYK sözcülerinden Ariane Rummery, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlen basın toplantısında, “Felluce ve çevresinden bir ayda 85 binden fazla kişi kaçtı.” dedi.

Felluce’yi IŞİD’ten kurtarmak için başlatılan ve bir aydır süren çatışmalar nedeniyle binlerce kişinin daha evlerini terk etmek zorunda kalabileceği uyarısında bulunan Rummery, Felluce’den kaçan binlerce sivilin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için 17,5 milyon dolar yardım çağrısında bulundu.

Bir milyondan fazla kişinin yaşadığı tahmin edilen Musul’da ise son üç ayda 20 binden fazla kişinin yerinden edildiğini belirten Rummery, “Musul’da büyük bir operasyon başlatılması durumunda 600 bin kişi yerinden olabilir.” ifadesini kullandı.

Ajanslar

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir