Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Irak ordusu Felluce’de ilerliyor
islam devleti default

Irak ordusu Felluce’de ilerliyor

Irak ordusunun Felluce’de ilerlediği ve şehrin merkezine girmekte olduğu belirtiliyor

 

Irak Federal Polis Şefi Korgeneral Raid Şakir Cevdet, Irak güçlerinin IŞİD’in kontrolündeki Enbar’ın en büyük ilçesi Felluce’nin merkezine girmek üzere olduğunu belirtti.

 

AA muhabirine konuşan Cevdet, “Irak Federal Polisi, Enbar Polisi, Terörle Mücadele Teşkilatı ve Irak ordusu çok kısa süre içinde Felluce’nin merkezine girecek. Bu operasyon ilçenin tüm yönlerden ablukaya alınmasının ardından gerçekleşecek.” dedi.

 

Öte yandan Enbar’da görevli ordu kaynaklarından alınan bilgiye göre, IŞİD’in Felluce’nin kuzeyine ve güneyine düzenlediği saldırılarda 13 kişi öldü, 15’i yaralandı.

 

IŞİD’in Felluce’nin güneyinde bulunan Irak güçlerine ait silah ve mühimmatı ele geçirdiği ancak kurtarılan bölgelere giremediği kaydedildi.

 

TUGAY KOMUTANI YARALANDI

 

Öte yandan Felluce’nin batısında IŞİD’le girilen çatışmada Irak ordusunun 32. Tugay’ında görevli bir askerin öldüğü ve aralarında 32. Tugay komutanın da bulunduğu 3 askerin yaralandığı belirtildi.

 

Irak ordusu, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ile Sünni aşiret güçleri, IŞİD’in kontrolünde bulunan Felluce’yi geri almak amacıyla 23 Mayıs’ta ortak operasyon başlatmıştı.

 

Irak’ta 2014 yılında IŞİD’in kontrolü altına aldığı ilk yer olan, Sünnilerin yaşadığı Felluce, Musul’dan sonra örgütün elinde bulundurduğu ikinci büyük bölge olduğu kaydedildi.

Ajanslar

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir