Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / PYD Fırat’ın batısına ilerliyor
islam devleti default

PYD Fırat’ın batısına ilerliyor

Rakka operasyonunu yarım bırakan PYD, Fırat’ın batısına doğru ilerlerken Münbiç’in yaklaşık 15 kilometre yakınına geldiği belirtiliyor

PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin başını çektiği güçler Fırat nehrinin çevresinde bir belde ve 11 köyü IŞİD’den aldı. İki örgütün Rakka’daki çatışmaları dururken, PYD ağırlığını Fırat nehrinin batısına veriyor. Örgütün Münbiç’in 15 kilometre yakınına kadar ulaştığı belirtiliyor.

Ekim 2015’te ABD’nin teşvikiyle kendisine yakın Kürt ve Arap grupları SDG çatısı altında toplayan PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde Fırat nehri çevresindeki hareketliliği sürüyor. PYD bölgedeki operasyonları “SDG” adı altında yürütüyor.

PYD’nin Fırat’ın batısında ele geçirdiği yerler arasında Ebu Kalkal beldesi, Maşi, Munihal, Sakaviya, Sandaliya, Garrah, Halula ile Hirbet Ar Rus köyleri, Tişrin beldesinin güneyindeki Cebel Şaş ve Rumeylat köyleri bulunuyor. Örgüt, Fırat’ın doğusunda da Tel Osman ve Karakozak köylerinde kontrolü sağladı. Bunların dışında Tişrin barajının kuzeybatısındaki Necm kalesini PYD unsurları ele geçirdi.  

Kaynaklar, PYD’nin Fırat nehrinin batısındaki Ebu Kalkal bölgesi ile Maşi bölgesinde tüm kuvvetlerini topladığını ve IŞİD kontrolündeki Münbiç’e, Hirbet Ar Rus köyü üzerinden saldırma hazırlığında olduğunu bildirdi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Fırat çevresinde PYD ile çatışma hattındaki IŞİD mevzilerini zaman zaman havadan vuruyor. Özellikle IŞİD’in Cerablus’tan takviye gönderdiği ikmal yollarını hedef alan koalisyon, Münbiç’teki IŞİD unsurlarına da dün ve bugün birer saldırı düzenledi.

Kaynaklar, PYD’nin, SDG içerisindeki diğer bazı etnik unsurlar üzerinden bölgedeki Arap ve Türkmenlerin desteğini kazanmak için yoğun çaba sarf ettiğini anlattı.

Geçen ay ortasında, PYD güçlerinin ABD hava desteğiyle IŞİD’in merkez üssü Rakka’nın kuzeyine kapsamlı bir operasyon başlatması bekleniyordu. Ancak PYD geçen hafta Rakka’nın Şeyh İsa köyünde başlattığı saldırıda onlarca militanını kaybetmesinin ardından buradaki saldırılarını durdurdu.

Rakka’daki IŞİD güçleri yerine Fırat’ın batısına yönelen PYD, hakimiyetindeki Afrin ve Kobani (Ayn el-Arab) arasındaki alanı IŞİD ve muhaliflerden alarak coğrafi bütünleşmesini sağlamak istiyor. PYD bu amaçla nehrin batısındaki Münbiç ve Cerablus’a ilerleme hazırlığı yapıyor. PYD’nin Fırat’ın batısında ilerlemesi ise ABD’nin hava desteğine bağlı.

PYD güçleri, ABD’nin hava desteğiyle Ocak 2015’te Türkiye sınırı boyunca Ayn el-Arab’ı (Kobani) ele geçirmiş, mayısta da Tel Abyad’ı IŞİD’ten almıştı. Hedefine erişebilmesi halinde örgütün Suriye’nin kuzeydoğu sınırından başlayarak Türkiye sınırı boyunca ilerleyen hakimiyet kuşağı, Halep-Türkiye bağlantısını da keserek, Reyhanlı ilçesinin karşısına ulaşacak.

Öte yandan Reuters sabah saatlerinde Türkiye’nin M-ünbiç’e askeri destek gönderdiğini iddia etti ancak ilerleyen vakitlerde iddiasından vazgeçip Türk unsurlarının bölgede olmadığını belirtti.

Ajanslar

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir