Home / News / HABER / DÜNYA / Vatandaşlıktan çıkarılan Şii alim için ABD’den tepki
islam devleti default

Vatandaşlıktan çıkarılan Şii alim için ABD’den tepki

Bahreyn’de mezhepçiliği yaydığı için vatandaşlıktan çıkarılan Şii alime bir tepki de ABD’den geldi. Kirby, keyfi uygulamadan rahatsız olduğunu söyledi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Bahreynli Şii lider Ayetullah Şeyh İsa Kâsım’ın vatandaşlıktan çıkarılmasıyla ilgili açıklama yaptı. Bahreyn’in vatandaşlıktan çıkarma uygulamasına keyfi olarak başvurmasından dolayı ‘derin rahatsızlığını’ dile getiren Kirby, bunun Bahreyn’i reform ve ulusal uzlaşı yolundan daha da uzaklaştıracağını ifade etti.

RİYAD’DAN DESTEK

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu ise Bahreyn’in ‘terörle mücadele’ kapsamında aldığı kararları desteklediklerini açıkladı.

“BEDELİNİ AĞIR ÖDERSİNİZ”

Nadiren basına açıklama yapan Süleymani, yazılı açıklamasında Bahreyn yönetimini uyarıp, “Rejimin devrilmesi ödeyeceğiniz bedelin sadece hafif bir kısmı olur” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan da Bahreyn’in kararına tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı, Kâsım’ın vatandaşlıktan çıkarılmasının ‘diyalog ve barışçıl yollarla reform yapılması yönündeki umutları sonlandırdığını’ söyledi. Tahran, Bahreyn’i gayrimeşru uygulamalara son verme ve halkla diyalog yollarını tıkamama çağrısında bulundu.

LÜBNAN’DAN TEPKİ

İran destekli Lübnan Hizbullahı da tepkisini ortaya koydu. Bu kararın sonuçları olacağını söyleyen Hizbullah’ı Bahreyn halkını ‘öfkesini ve memnuniyetsizliğini göstermeye’ çağırdı.

Bahreyn, ülkenin bir numaralı Şii dini lideri İsa Kâsım’ı, yurt dışında siyasi ve dini mercilere bağlı örgütler kurmak gerekçesiyle pazartesi günü vatandaşlıktan çıkarma kararı almıştı. “Toplumu bölmek, radikal ve mezhepçi bir zemin oluşturmakta rol almak, dini platformları siyasi amaçlara alet etmek ve ülkenin çıkarlarına zarar vermek” Kâsım’a yöneltilen suçlamalardam bazıları.

Ajanslar

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir