Home / News / HABER / DÜNYA / Rus-Türk ilişkilerinin tamamen düzeltilmesini görüşecekler

Rus-Türk ilişkilerinin tamamen düzeltilmesini görüşecekler

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında 9 Ağustos’ta St.Petersburg kentinde yapılacak görüşmelerde ikili işbirliğine ilişkin konuların ele alınacağını açıkladı.

Kremlin Basın Bürosu açıklamasında Erdoğan ve Putin’in güncel uluslararası konular, Suriye ve Ortadoğu’da durum ile uluslararası terör tehlikesine karşı mücadeleyle ilgili konularda görüş alışverişinde bulunacağı ifade edildi.

İki liderin en son 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da bir araya geldiğini hatırlatan Kremlin, Türkiye’nin Suriye hava sahasında Rus savaş uçağını düşürdüğü krizden sonra 27 Haziran’da Erdoğan’ın özür mektubu gönderdiğini ve diyalogun tekrar başlatıldığını kaydetti. Resmi açıklamada, “Bu gelişmelerin ardından her iki lider 29 Haziran ve 17 Temmuz’da telefonla görüştü” bilgisi verildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Ziyaret sırasında tüm Rus-Türk ilişkilerinin aşamalı olarak düzeltilmesi için atılacak adımların ele alınması, ticari-ekonomik ilişkilerinde yapılacak çalışmalar için bir algoritman hazırlanması ile ilgili konuların görüşülmesi planlanıyor. İkili ticari hacmin düşüşünün önlenmesine ilişkin yollar ve kriz öncesi düzeye geri dönmesine ilişkin konulara da değinilecek. İkili ticari hacim 2015 yılında yüzde 26 düşerek 23,3 milyar dolara geriledi. Ocak-mayıs aylarında ise yüzde 43 düşerek 6,1 milyar dolar oldu.

Liderler mevcut işbirliği mekanizm çalışmalarının tekrar başlatılmasına ilişkin konuları ele alacak. Bunlar, Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu (dışişleri bakanların başkanlık yaptığı), Rus-Türk Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (Bakanlar Aleksandr Novak ve Nihat Zeybekçi’nin başkanlık yaptığı) ve gelecekte de Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısından (iki ülke liderinin başkanlık yaptığı) oluşuyor. İlgili bakanlık ve kurumlara ticaret alanında engelleri ortadan kaldıracak ikili proje belgelerinin tekrar başlatılması için talimatlar verilecek.”

AKKUYU VE TÜRK AKIMI GÖRÜŞÜLECEK

Kremlin açıklamasında, Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk Akımı projesiyle ilgili enerji alanında ortak stratejik projeler ile ilgili çalışmaların gelecekte devam ettirilmesi hususunda konuların ele alınmasının planlandığı ifade edildi. Açıklamada, Rusya’da Türk firma ve vatandaşlarına yönelik inşaat çalışmaları alanında sınırlamaların kaldırılması ile ilgili konuların da masaya yatırılacağı kaydedildi.

Turizm alanında işbirliğine ilişkin konuların da ele alınacağına işaret edilen açıklamada, bilim, eğitim, sanat ve kültür alanında işbirliğin geliştirilmesine ilişkin konuların da görüşüleceği vurgulandı. Rus tarafının Moskova’da Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılmasına ilişkin konuyu görüşmeye hazır olduğu kaydedildi.

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir