Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Kuşatılmış Halep ‘afet bölgesi’

Kuşatılmış Halep ‘afet bölgesi’

Halep’te sivil savunma idaresi, kuşatılmış alanı “afet bölgesi” ilân etti. Kaynaklara göre, kente saldırılarını sürdüren rejim bir kez daha klor gazı kullandı, son 24 saatte 50 kişi hayatını kaybetti.

Savunma idaresinin yazılı açıklamasında, Halep’in doğu mahallelerinin tamamen afet bölgesi ilân edildiği belirtilerek, tüm insani yardım kuruluşlarına; Esed rejimi ve Rus uçaklarının bombardımanı durdurması için harekete geçme çağrısı yapıldı.

Al Jazeera’ye bilgi veren kaynaklara göre, kente saldırılarını sürdüren rejim bir kez daha klor gazı kullandı, son 24 saatte 50 kişi hayatını kaybetti.

Halep’in Bâb el Nayrib semtini hedef alan bombardıman nedeniyle çıkan çatışmalardan kaçan 25 sivil de öldü.

Muhaliflerin elindeki bölgenin üçte birini kaybetmesine neden olan Esed rejiminin büyük saldırısından sonra gelen sivil savunma idaresinin açıklamasında, 15 Kasım’dan bu yana kente 2 bin hava saldırısı düzenlendiği, topçu atışıyla 7 bin saldırı yapıldığı ayrıca balistik füze, misket bombası ve uluslararası camiada yasak olan klor gazı atıldığı belirtildi.

Kuşatma altındaki doğu mahallerinde tüm hastanelerin hizmet dışı kaldığı vurgulanan açıklamada, devam eden bombardıman nedeniyle sivil savunma idaresinin ekipman ve malzemelerinin çoğunun kullanılmaz halde olduğunun altı çizildi.

BM’den Halep’in doğusuna “yiyeceksiz kent” tanımlaması

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Halep’in doğusuna ulaştırılan insani yardımların 13 Kasım’da tükendiğini belirterek, “Bu durum Halep’in doğusunu ‘yiyeceksiz kent’ haline getirdi” dedi.

Dujarric basın toplantısında, BM’nin, “Halep’in doğusunda son günlerde yoğunluğu artan ve çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan hava bombardımanı ve şiddetlenen çatışmalar nedeniyle son derece kaygılı” olduğunu söyledi.

Bölgede binlerce kişinin kuşatma altında çok kötü koşullarda yaşadığını vurgulayan Dujarric, şöyle konuştu:

“Halep’in doğusunda 275 bin kişi dehşet verici şartlar altında yaşıyor. Temmuz ayının başından beri buraya hiç yardım ulaştırılamadı. Dünya Gıda Örgütü’nün ulaştırdığı son yardımlar 13 Kasım’da tükendi. Diğer kuruluşların yardımları da bitmek üzere. Bu durum Halep’in doğusunu ‘yiyeceksiz kent’ haline getirdi. BM, sınır ötesi de dâhil olmak üzere her türlü modelde Halep’e yardım ulaştırmaya hazırdır.

BM, tüm taraflara sivil ayrımı gözetmeyen bombalamalara son vermeleri, siviller ve sivil yapıları koruma çağrısı yapıyor. Taraflardan, hayat kurtaracak insani yardımların ulaşmasına uluslararası insancıl hukuk uyarınca izin vermelerini istiyoruz.”

Muhalifler topraklarının üçte birini kaybetti

15 günden bu yana yoğun bombardımana tâbi tutulan Halep’in kuşatılmış bölgelerinde muhalifler Pazartesi gününde büyük toprak kaybına uğramıştı.

Bir yandan Esed ordusu ve yanında savaşan İran destekli Şii milisler, diğer yandan PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG güçlerinin eş zamanlı saldırısına maruz kalan muhalifler, yaklaşık 10 semtten çekildi. Böylelikle elindeki alanın üçte birini kaybetmiş oldu.

300 bin sivilin yaşadığı tahmin edilen bölgeden BM’ye göre 16 bin sivil göç etmek zorunda kaldı.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir