Home / News / HABER / DAVA / #300Gözaltı’ya Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

#300Gözaltı’ya Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar’ın serbest bırakılmasını isteyen yaklaşık 300 kişinin gözaltına alınması üzerine tepkiler artarak devam ediyor.

5 Mart 2017 Pazar günü İstanbul’da, “Dünya Hilafet’e Neden Muhtaç?” başlıklı konferansın Kaymakamlıkça iptal edilmesi ve Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar’ın 3 Mart Cuma günü öğleden sonra Emniyet’e çağrılıp ardından gözaltına alınması üzerine, Mahmut Kar’ın serbest bırakılması talebiyle dün (6 Mart) saat 16:00’dan itibaren toplanan ailesi, yakınları ve dostlarından oluşan aralarında kadın ve çocukların da olduğu yaklaşık 300 kişi gözaltına alındı. Kadın ve çocukların bırakılmalarının ardından gözaltında tutulan kişi sayısı 163’e düştü.

Dün gece geç saatlerde gözaltındaki 163 kişiden 160’ının da serbest bırakıldığı fakat 3 kişi için 3 günlük ek süre alındığı öğrenildi. Böylece Mahmut Kar, Osman Yıldız ve bu 3 kişi ile gözaltında tutulan kişi sayısı 5 oldu.

Gözaltı esnasında mağdurlar tarafından sosyal medya araçları üzerinden canlı yayınlarla olay anını görüntülemeleri, mesajlar yoluyla yaşananları duyurmaları ve daha sonra ajanslarca olayın haberleştirilmesinin ardından İslamî cemaatlerden, cemaat lideri ve kanaat önderlerinden, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden bu toplu gözaltı olayına sosyal medya üzerinden tepkiler çığ gibi büyüdü.

İslamî camianın önde gelen isimlerinden gelen destek ve dayanışma haberleri, İslam Ümmeti’nde dayanışma ruhunun hala canlı olduğunu ve Müslümanların İslam’ın şiarları etrafında nasıl da ortak bir duyarlılık sergilediğini gözler önüne serdi.

Sosyal medya araçlarıyla tepkilerini dile getiren ve bu hukuksuz uygulamanın sonlandırılmasını isteyen duyarlı kişi-kurum ve sosyal medya hesaplarından yayınlanan mesajlardan bazıları:

Ahmet Kalkan’ın Mahmut Kar’ın gözaltına alınmasının ardından yayınladığı mesaj:

 

Ahmet Kalkan ve Mehmet Pamak tarafından yayınlanan basın açıklaması:

Kalem-Der ve İLKAV tarafından yayınlanan basın açıklamasının tam metni için: Kamuoyuna Duyuru!

 

Mehmet Emin Akın (Merhamet Der)

 

Âdem Özköse (Gazeteci-Yazar)

 

Ahmet Turgut Ulucak (Düşünür-Yazar)

 

İsmail Saymaz (Gazeteci-Yazar)

 

Murat Özer (İmkan-Der)

 

Tayyar Tercan (Milat Gazetesi)

 

Yılmaz Bilgen (Yeni Safak-Tv Net-Muhabir)

 

Sabiha Ateş Alpat (Yazar)

 

Mazlumder İstanbul Şubesi

 

Feyzullah Birışık (yazar)

 

Kaya Kartal (Avukat)

 

Sait Şahin (Hüda Par Genel Başkan Yardımcısı)

 

Yakup Köse (Star Gazetesi Yazarı)

 

Yusuf Kaplan (Yenişafak Yazarı)

 

Rıdvan Kaya (Özgür-Der Genel Başkanı)

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

1 Yorum

  1. Yaa Rabb Sen şahıt ol. Ben senin ve seni destekleyenlerin Senin davani sahiplenenlerin ssafindayim. Sesim cılız CiksadA.

    Hilafet ONU destekleyenlerin eliyle.
    ondan korkanların Tepesine kurulacak.

    Istemeyenler istemesede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir