Home / News / HABER / DÜNYA / ‘Ortadoğu Barış Planı’: Filistin konulu BMGK tasarısındaki kınama ifadeleri silindi

‘Ortadoğu Barış Planı’: Filistin konulu BMGK tasarısındaki kınama ifadeleri silindi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde oylanacak olan Filistin konulu karar tasarısından Ortadoğu Barış Planı’na yönelik kınama ifadeleri silindi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) önümüzdeki Salı günü oylanacak olan Filistin konulu karar tasarısından ABD’nin Ortadoğu Barış Planı’na yönelik kınama ifadeleri silindi ve ABD’nin isminin geçmesinden kaçınıldı.

BMGK’nın daimi üyeleri olmayan Tunus ile Endonezya tarafından sunulan taslak kararın ilk metninde, 28 Ocak’ta ABD tarafından açıklanan Barış Planı’nın, Yahudi varlığı-Filistin çatışmasına kalıcı, adil ve tam bir çözüm öngören uluslararası hukuk ve ilgili kararları ihlal etmesinden BMGK’nın üzgün olduğu ifade ediliyordu.

Ancak söz konusu karar tasarısından işgal altındaki Filistin topraklarındaki Yahudi varlığı yerleşiminin kınandığını içeren ifadeler silindi.

Karar tasarısının geçtiğimiz Cuma günü sunulan ilk metninde, ABD tarafından sunulan girişimden bahsediliyordu ancak dün bu ifadeler de karar tasarısından çıkarıldı.

Metinden, Ortadoğu konulu uluslararası bir konferans düzenleme çağrısı da silindi.

Değiştirilen metine, terör, provokasyon ve yıkım da dahil sivillere yönelik tüm şiddet eylemlerinin kınanması eklendi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın karar taslağının oylamasına katılmak üzere Salı günü BM’nin merkezine gitmesi bekleniyor.

Filistin’in BM Daimi Temsilciliği’ne göre Abbas’ın oturumun ardından Siyonistlerin eski Başbakanı Ehud Olmert ile New York’ta bir basın toplantısı düzenlemesi planlandı.

Filistinliler, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), gelecekteki Filistin devletinin başkentinin Kudüs’ün doğusundaki Ebu Dis beldesinde kurulması koşuluyla, Kudüs’ün işgalcilerin “bölünmez başkenti” olarak tanınmasını öngören Ortadoğu Barış Planı’nı reddetti.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir