Home / News / HİZB-UT TAHRİR / BASIN AÇIKLAMALARI / Kana Susamış Kerimov Rejiminin Susuzluğunu Müslümanların Kanı Gidermiyor
islam devleti default

Kana Susamış Kerimov Rejiminin Susuzluğunu Müslümanların Kanı Gidermiyor

-Basın Açıklaması-

Kana Susamış Kerimov Rejiminin Susuzluğunu Müslümanların Kanı Gidermiyor

 

H. 24 Muharrem 1435
M. 27 Kasım 2013

2013 yılı, mücrim Yahudi Kerimov’un cezaevlerinde çok şehit verilmiş olması nedeniyle Özbekistan’daki Müslümanlar için keder ve hüzün doluydu. Şehitlerin çoğu 1999 ve 2000 yılı arasında tutuklanan Hizb-ut Tahrir’in gençlerinden oluşmaktadır. Kerimov’un Şebbihaları ve haydutları, tutukluluğun başından beri gençlere, İslam’a ve Müslümanlara karşı nefretlerini ortaya koyan acımasız işkenceler yaptılar. Çoğu zaman bu işkence, o gençlerin şehit olmalarına neden oldu. Bütün bu olanlar, sadece Rabbimiz Allah dedikleri içindi. Bu gençler, Allah’ın emri üzerinde dosdoğru yürüdüler, Müslümanları kalkındırmak ve dinlerini izzetlendirmek için ciddi ve samimiyetle çalıştılar. Şehit düşünler arasında âlimler ve düşünürler de vardı.  O şehitlerin bazılarının isimlerini aşağıdaki zikredeceğiz:

Yaşarov Butir Mahmudovic: 1976 doğumlu Surkhandarya eyaleti mukimlerindendi.  1999 yılında hapse mahkûm edildi. 2010 yılında mahkûmiyetine bir kaç yıl daha eklendi. 2013 yılı başında ise gardiyanlar tarafından öldürüldü.

İgamberdeyov Abdüsselam Saatovic: 1964 doğumlu Surkhandarya eyaleti Dinova şehrinde dünyaya geldi. 1999 yılında 10 yıl hapse mahkûm edildi. 2009 yılında 3 yıl daha eklendi. 2012 yılında bir 3 yıl daha cezasına eklendi. Şubat 2013 yılında ise karnından bıçaklandığı için şehit düştü.

Amanov Hamidullah: 05.04.1963 doğumlu Kırgız Cumhuriyeti Os kenti sakinlerindendi. Kasım 1999’da kaçırılarak Özbekistan’a götürüldü. 21 Ocak 2000 tarihinde 14 yıllık hapse mahkûm edildi. 4 Nisan’da cezaevi personeli tarafından öldürülerek defnedildi.

Abdürrahim Miralam: Andican eyaleti Karasov kentinde doğup büyüdü. 2000 yılında rejim tarafından uydurma suçlar ile uzun bir süre hapis cezasına çarptırıldı. Kesintisiz devam eden acımasız işkence sonucu tedavisinin kritik olduğu bir durumda Taşkent kentindeki Sangorodok’a sevk edildi. 12 Nisan’da ise hakkın rahmetine kavuştu.

Fakih Atakhanov Adil: 1956 doğumlu Andican şehri sakinlerindendi. 2000 yılında hapse mahkûm edildi ve 2013 yılının Haziran ayında Müleyke kentindeki cezaevinden cesedi teslim alındı.

Niamanov Kerim ​​John Rüstemovic: 1975 yılında Taşkent ili Zangiotin kasabasında dünyaya geldi. 1999 yılında hapse mahkûm edildi. 2000 yılında 10 yıl tekrar hapse mahkûm edildi. 2010 yılında, hapis cezasının bitiminden sonra tekrar 5 yıl daha hapis cezasına çarptırıldı. 64/36 koğuşunda tüberküloz enjekte edildi. 2013 Ağustos’ta Sanjurod cezaevindeki 18 rakamlı koğuşta vefat etti.

Said Hulmahat İşmanov: 1969 yılında Surkhandarya eyaleti Dinav ilçesinde doğdu. 2000 yılı başında tutuklandı. 24 Eylül’de yakınları Nevai kentindeki cezaevinden birinde cesedini teslim aldılar.

Salah Dinov Semuruddin Sirac Dinovic: 1978 doğumlu Taşkent şehri sakinlerindendir. Liseden üstün başarı belgesi ile ve İmam Buhari İslami Üniversitesinden ise onur derecesi [Hons] ile mezun oldu. 1999 yılında 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkûmiyetini Zarafşan kentindeki Ceslik hapishanesinde 64/48 rakamlı koğuşta geçirdi. 21 Ekim’de kafatası kırığı ve başka birçok kırıklar ile cesedi evine teslim edildi.

Roziyov Ferhad: 1971 yılında Taşkent şehrinin Otustabih ilçesinde dünyaya geldi. Ferhad, dürüstlük ve dindarlık ile bir örnekti. Yakınları, Buhara ilindeki Karaful Bazar cezaevinden naaşını teslim aldılar ve 21 Ekim Pazartesi günü ise ikindi namazından sonra cenaze namazının ardından defnettiler.

Giyasov Nadir Ziyadovic: 15.02.1975 doğumludur. Gözlerini dünyaya Taşkent ili Yangiol ilçesinde açtı. İlk kez 06.12.2000 yılında Özbekistan Anayasasında var olan Ceza Kanununun 159. Madde uyarınca Taşkent ili Yangiol ilçesi mahkemesi tarafından beş yıl hapse mahkûm edildi. 11 Mart 2006 tarihinde tekrar tutuklandı ve 3 Ağustos’ta Özbek Anayasasındaki Ceza Kanunu’nun 244. Maddesi uyarınca, Taşkent ili mahkemesi tarafından 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mücrim rejimin cellâtları tarafından Nadir’e tüberküloz enjekte edildi. 7 Ekim 2013 yılında kardeşimiz Nadir hakkın rahmetine kavuşarak Allah’a verdiği söze yerine getirmiş oldu.

Bu mücrim zorba yöneticiler, Allah tarafından zorlu bir hesaba çekilecekler. Allah Subhânehu ve Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de bunlar hakkında şöyle buyurdu:  وَقِفُوهُمْ إِنَّهُم مَّسْئُولُونَ “Çünkü onlar sorguya çekileceklerdir.” [Saffat 24] سَيُصِيبُ الَّذِينَ أَجْرَمُوا صَغَارٌ عِنْدَ اللَّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا كَانُوا يَمْكُرُونَ “Suç işleyenlere, yapmakta oldukları hilelere karşılık Allah tarafından aşağılık ve çetin bir azap erişecektir.” [ Enam 124]

Ey Müslümanlar! Haklarında bilgiye ulaşabildiğimiz şehitler Allah rahmet eylesin, bunlardır. Burada daha hakkında yazamadığımız nice şehitler vardır. Çünkü kana susamış Kerimov rejimi, onları öldürmüş, suçlarını gizlemek için ailesi ve akrabalarına haber vermeden naaşlarını gizlice defnetmişlerdir.  Kâfirler, insanlardan suçlarını gizlemek için böyle hareket ettiler. Ama Allah’ın bunları bildiğinden gafiller ya da göz ardı ediyorlar. Oysa Allah, sırları ve gizleneni bilir.    Ve dünyada onların yaptıklarını ifşa eder. Kıyamet günü ise başlarında şahitler olacaktır.

Allahım! Senden İslam’a ve Müslümanlara yardım etmeni istiyoruz. En kısa zamanda Râşidi Hilafetin kurulmasını ve İslami hayatın başlamasını, Müslümanların Emirine biat etmeyi Senden talep ediyoruz. İşte o zaman Halife, Özbekistan ve dünyanın her tarafında zulme uğrayan Müslümanların öcünü alacak, zalim ve mücrimlerden baba ve eşlerinin kanının alınmasını talep eden yetim ve dulların hakkını alacaktır. Âmin Âmin Âmin

 

حزب التحرير

Hizb-ut Tahrir

Merkezî Medya Bürosu

www.hizb-ut-tahrir.org | www.hizb-ut-tahrir.info |www.turkiyevilayeti.com

Ayrıca...

Tutuklamalar İle Ne Bizi Korkutabilirsiniz Ne de Hilafeti Engelleyebilirsiniz

22 Eylül 2020 Salı günü Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan 14 Hizb-ut Tahrir mensubu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir