Home / News / OKUYUCUDAN / Makale / Tarihi kim yazar?
islam devleti default

Tarihi kim yazar?

Tarihi savaşı kaybedenler mi yoksa kazananlar mi yazar? Tarihi araştırmak ve şüpheyle bakmak gerekiyor mu?.

Bu konuyu incelediğimiz zaman tarihte birçok kez savaşı kazananların yazdığını tespit edebiliriz. Bunu örnek olarak 1. dünya ve 2. dünya savaşında da görebiliriz. Benim bu makalede bahsetmek istediğim konu ise Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihidir.

Son günlerde, tarihi İslam Devletinin yani Osmanlının acı günülerinden biriydi. Çanakkale’de gerçekleşen savaşta iki yüz bine yakın Müslümanın şehit olmasına neden oldu. Bu savaşta savaşan Müslümanlar kalplerinde Allah korkusu ile düşmana karşı korkusuzca savaştılar. Allah için, İslam devleti için savaştılar. Kur’an’dan ve Sünnetten çıkartılan Şer’i hükümlerin anayasamız kalması, hayatımızı ve devletimizi yönlendirmesi için savaştılar.

Türkiye Cumhuriyeti Çanakkale savaşını okullarda çocuklara ve topluma sunum şekli; insanın aklına Müslümanların o gün Türkiye için, vatan için, cumhuriyet için savaştıklarını göstermeye çalışıyorlar… Ama o zamanın ordusu ile Türkiye Cumhuriyeti 1924 tarihinden sonra yaptıklarını kıyasladığımız da Türkiye Cumhuriyeti tarihi yanlış sunuyor diyebiliriz.

Küçük bir Örnek: Osmanlının ordusu Çanakkale savaş esnasında bile namazı, ezanı bırakmadıklarını biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ise daha ilk döneminde Arapça ezan yasağı, Kur’an okuma yasağı uyguladığını da biliyoruz. Kıyasladığımız zaman Müslümanların o gün Türkiye için, vatan için, cumhuriyet için savaştıklarını söylemek o gün şehit düşen Müslümanlara en büyük hakaret olur. Ancak bunun Türkiye Cumhuriyetinin tarihi yalanı olduğunu diyebiliriz. Bu küçük örnek gibi birçok örnek bulmak mümkün… Türkiye Cumhuriyeti Müslümanların 1400 yılık parlak tarihini yanlış ve yalanlarla dolu sunmakta. Kur’an’ı Kerim yerine yanlış ve yalan olan anayasalarını getirmelerinden ötürü gurur duymamalıyız. Çanakkale’de şehit olan Müslümanlar Allah için, İslam için şehit oldu. Cumhuriyet ve Türkler için değil. Müslümanlar tarihi okuduğu zaman, alternatif kaynaklara bakmasını da ve daha çok araştırmasını da bilmeli. Bunun gerekli olduğunu düşünüyorum.

“Ne mutlu türküm diyene” değil, “ne mutlu Müslümanım diyene” dememiz gerekli olduğunu da düşünüyorum.

“İslâm, Câhiliyetten kalma ırkçılık ve kabileciliği ortadan kaldırmıştır …” [Buharî, Ahkâm: 4]

 

Kardeşiniz; Abdullah Can

Ayrıca...

bu-ramazan-ayi-hilafetsiz-gecen-son-ramazan-olsun

Bu ramazan ayı hilafetsiz, buruk geçen son ramazan olsun

İslam, hayat dolu bir nizamdır. Onda durgunluk, diğer dinlerdeki gibi kapalılık söz konusu değildir. Hayatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir